Do Británie sa aj po 31. januári bude dať cestovať s občianskym preukazom. Platiť to však bude len do konca roka. Potom bude pre nás Británia akoukoľvek inou „treťou krajinou“, do ktorej môžete prísť iba s pasom.

Zavádzanie vízovej povinnosti sa však neplánuje. Na občiansky preukaz budú môcť do roku 2025 cestovať aj tí, ktorí sa zaregistrujú v novom pobytovom systéme a dostanú štatút usadlíka. Čo sa týka voľného pohybu osôb, zatiaľ ostáva dané, že ak Británia nepredĺži prechodné obdobie, voľný pohyb by sa mal skončiť 1. januára 2021. To, ako bude vyzerať voľný pohyb od tohto termínu, bude závisieť od podmienok, ktoré EÚ s Veľkou Britániou ešte len vyrokuje.

Slováci, ktorí chcú zostať na ostrovoch aj po prechodnom období, sa budú musieť do 30. júna 2021 zaregistrovať do takzvanej Pobytovej schémy pre občanov EÚ. Tí, ktorí tam pracujú päť a viac rokov, môžu žiadať o trvalý pobyt (settled status). Ostatní, ktorí sú tam kratšie, môžu žiadať o štatút dočasného pobytu a čakať pokiaľ nepresiahnu spomínanú päť ročnú hranicu, aby následne zažiadali o trvalý pobyt.

Získanie štatútu je pre nich v prípade bezúhonnosti garantované. Žiadosť sa podáva online, je bez poplatku a jej súčasťou je overenie totožnosti, sídla pobytu v UK a overenie bezúhonnosti.Pri poberaní štátnych príspevkov a v prístupe k štátnym službám sa 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa