Británia, Francúzsko a Nemecko v piatok vyzvali Irán, aby si pri rozhovoroch o obnovení iránskej jadrovej dohody nekládol nereálne požiadavky. 

K opätovnému otvoreniu rokovaní nedôjde

Zástupcovia signatárskych krajín sa vo Viedni stretávajú prvýkrát od marca, kedy boli rokovania prerušené.

„Dnešné rozhovory vo Viedni neoznačujú nové kolo rokovaní. Ide o technické diskusie," uviedli vo vyhlásení delegácie Británie, Francúzska a Nemecka. Text dohody je podľa nich  na stole a k opätovnému otvoreniu rokovaní nedôjde. „Irán sa teraz musí rozhodnúť uzavrieť dohodu, kým je to ešte možné. Vyzývame ho, aby nekládol nereálne požiadavky mimo rámca (Spoločného komplexného akčného plánu) JCPOA," dodali.

USA od pôvodnej dohody odstúpili a obnovili sankcie

Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Irán, Rusko a Spojené štáty podpísali jadrovú dohodu známu pod skratkou JCPOA v roku 2015. Táto dohoda zmiernila tvrdé ekonomické sankcie voči Iránu výmenou za obmedzenie jeho nukleárnych aktivít.

V roku 2018 od nej však odstúpili USA na základe rozhodnutia vtedajšieho prezidenta Donalda Trumpa. Jeho vláda obnovila sankcie voči Iránu, na čo Teherán reagoval nedodržiavaním dohody.

Rokovania o obnovení dohody sa začali vlani. V marci tohto roku boli prerušené pre nezhody medzi Teheránom a Washingtonom.

Ďalšie dôležité správy

WA 40 Irpiň - Francúzsky prezident Emmanuel Macron gestikuluje počas návštevy ukrajinského mesta Irpiň neďaleko Kyjeva vo štvrtok 16. júna 2022. Francúzsky prezident Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz a taliansky premiér Mario Draghi pricestovali do Kyjeva vlakom vo štvrtok ráno. V ďalšej súprave prišiel v ten istý deň aj rumunský prezident Klaus Iohannis. Mesto Irpiň sa podobne ako Buča stalo symbolom krutosti ruských jednotiek. Komisia OSN v oboch mestách zhromažďuje informácie o svojvoľnom
Neprehliadnite

Oživenie jadrovej dohody s Iránom je „stále možné", myslí si Macron