Británia plánuje vrátiť národnú železničnú sieť späť pod kontrolu štátu. Vláda tak prehodnotí jeden z najkontroverznejších bodov privatizácie uskutočnenej konzervatívnymi vládami v 80. a 90. rokoch minulého storočia, uviedla agentúra AP.

Podľa vo štvrtok oznámeného plánu vláda vytvorí nový štátny subjekt nazvaný Great British Railways (GBR), ktorý bude vlastniť všetku železničnú infraštruktúru, stanovovať ceny cestovného, ​​zhromažďovať tržby z predaja lístkov a prevádzkovať jednotné internetové stránky s predajom cestovných lístkov. Súkromné ​​spoločnosti budú naďalej prevádzkovať vlaky na základe dohôd so štátom.

Vlak Hitachi 800 spoločnosti Great Western Railway
Neprehliadnite

Železničnú dopravu v Británii kvôli prasklinám na vlakoch postihli výpadky

Vláda premiéra Borisa Johnsona uviedla, že tento krok ukončí štvrť storočia trvajúce rozdelenie, ktoré vytvorilo zmätok a nákladný mix súkromne prevádzkovaných vlakov na základe koncesií. Systém bol vytvorený po privatizácii železníc v 90. rokoch minulého storočia za bývalého premiéra Johna Majora, ktorý rovnako ako Johnson viedol vládu Konzervatívnej strany. Privatizácia železnice nasledovala po predaji ďalšieho štátneho majetku, ktorý začal za vlády Majorovej predchodkyne, premiérky Margaret Thatcherovej.

Vláda si aj po privatizácii nechala vo vlastníctve infraštruktúru, tak železničné trate, ako aj stanice. Železničné služby však prevádzkujú súkromné ​​spoločnosti na základe mnohých regionálnych koncesií. To v posledných rokoch viedlo k vysokým cenám, neefektívnosti a množstvu nepríjemných udalostí, kedy zavedenie nových cestovných poriadkov spôsobilo, že cestujúci niekde uviazli a boli nahnevaní kvôli nedostatku spojov. Pandémia choroby covid-19 tento problém zhoršila, pretože počet cestujúcich klesol. To tiež prinútilo vládu, aby znovu preskúmala tento model.

V rámci prvej fázy niekoľkoročného plánu bude budúci mesiac zavedené flexibilné predplatné, ktoré má zohľadniť rast práce z domu. Tá sa pre mnoho dochádzajúcich stala v čase koronavírusových obmedzení bežnou, napísala agentúra Reuters.