Britská vláda v stredu oznámila, že sprísni pravidlá pre udeľovanie azylu migrantom a utečencom, ktorí sa do krajiny dostávajú nelegálne. Informovala o tom agentúra AP.

Žiadosti imigrantov, ktorí do Británie prídu legálnou cestou, budú posudzované okamžite. Okrem toho dostanú aj podporu, ktorá im umožní usadiť sa v krajine, uviedla britská ministerka vnútra Priti Patelová.

Migranti, ktorí sa do Spojeného kráľovstva nelegálne dopravia na malých člnoch alebo sa ukryjú v kamiónoch, dostanú len dočasné povolenie na pobyt a obmedzené benefity a budú ich pravidelne preverovať úrady za účelom možnej deportácie z krajiny.

EBE 27 Londýn - Na snímke britský premiér Boris Johnson opúšťa svoje londýnske sídlo na  Downing Street 10 a odchádza do britského parlamentu v pondelok 22. februára 2021. Premiér  Johnson predstavil štvorfázový plán postupného uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Život v krajine by sa podľa neho mohol v prípade priaznivého vývoja vrátiť do normálu do konca júna. FOTO TASR/AP

British Prime Minister Boris Johnson leaves 10 Downing Street to go to the Houses of Parliament, in L
Neprehliadnite

Súčasťou britského pobrexitového plánu je aj rozšírenie jadrového arzenálu

Podľa aktivistov a právnikov angažujúcich sa pri ochrane ľudských správ plán britskej vlády nespravodlivo diskriminuje utečencov na základe spôsobu, akým sa dostali na územie Británie. Hlavným kritériom by podľa nich malo byť to, akú ochranu potrebujú.

Patelová však tvrdí, že predstavené zmeny majú skomplikovať činnosť prevádzačských gangov. Nový systém bude podľa nej naopak spravodlivejší, pretože nebude zvýhodňovať ľudí, ktorí môžu zaplatiť vysoké poplatky prevádzačom.

Vytvoríme legálne cesty, ktoré umožnia ľuďom prichádzať do Spojeného kráľovstva bezpečným spôsobom. To je zásadná zmena, ktorú chceme dosiahnuť," zdôraznila Patelová.

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) prichádza na 66. rokovanie vlády SR v Bratislave 13. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Podľa Ministerstva vnútra Slovensko víta silnejšiu prevenciu migrácie

V roku 2020 dorazilo do Británie približne 8 500 migrantov a utečencov, ktorí sa preplavili cez Lamanšský prieliv na malých člnoch. Viacero z nich prišlo počas nebezpečnej plavby o život. Britská aj francúzska vláda roky bojujú s týmto problémom, no bez väčšieho úspechu.

Súčasťou navrhovaných vládnych opatrení, ktoré zatiaľ neschválil britský parlament, sú aj vyššie tresty pre prevádzačov či prísnejšie previerky s cieľom odhaliť v skutočnosti dospelé osoby, ktoré sa vydávajú za maloletých.