Británia začala celonárodnú štúdiu, ktorej účelom je zistiť, či je podanie tretej dávky siedmich rôznych vakcín proti covidu-19 bezpečné a účinné, pokiaľ ide o ďalšie posilnenie imunitnej ochrany proti tejto chorobe. Preočkovanie sa bude skúšať na 3 000 pacientoch, uviedla v stredu agentúra Reuters.

Britské úrady zvažujú preočkovanie obyvateľov treťou dávkou pred príchodom zimy. Pôvodne krajina plánovala, že do leta dokončí očkovanie dospelej populácie nanajvýš dvoma dávkami. Samotní výrobcovia vakcín aj úrady v USA už naznačili, že možno bude nutné preočkovanie alebo každoročné očkovanie proti covidu-19. Niektorí experti však upozorňujú na nedostatok dôkazov o tom, že je opakované očkovanie nevyhnutné.

vaccination
Neprehliadnite

Najväčší výrobca vakcín obnoví vývoz do zahraničia až koncom roka

Detský imunológ zo University of Southampton Saul Faust, ktorý štúdiu povedie, povedal, že výsledky skúmania poskytnú informácie pre plánovanie očkovacej stratégie. Politici na ich základe majú rozhodnúť, či vôbec k preočkovaniu treťou dávkou pristúpia, a ak áno, ktorá vakcína na to bude použitá.

Skúmané budú očkovacie preparáty od firiem Pfizer / BioNTech, AstraZeneca a Moderna, ktorými sa už v Británii očkuje, a tiež vakcíny Johnson & Johnson, Novavax, Valneva a CureVac, ktoré si ostrovné kráľovstvo objednalo. Tretie dávky budú aplikované ľuďom, ktorí už majú dve dávky vakcín Pfizer alebo AstraZeneca. Prvé výsledky sa očakávajú v septembri.

Britský premiér Boris Johnson v stredu povedal, že je čoraz silnejšie presvedčený o účinnosti vakcín aj proti takzvanému indickému variantu koronavírusu. Premiér skôr upozornil, že variant s označením B.1.617.2 by mohol oddialiť posledné rozvolňovacie kroky v Anglicku, plánované na 21. júna. Posledné údaje sú však podľa neho povzbudzujúce. Aj podľa vládneho epidemiologického poradcu Neila Fergusona prinášajú posledné dáta „iskierku nádeje“, že indická mutácia je menej nákazlivá, než sa odborníci doteraz obávali.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock v stredu upozornil, že do 14. júna nebude jasné, či zvostávajúce protiepidemické opatrenia v Anglicku, spočívajúce v dodržiavaní vzdialeností medzi ľuďmi, skončia 21. júna.