Británia by musela zvýšiť príjmy z daní o ďalších 60 miliárd libier ročne, ak by minister financií Rishi Sunak chcel kompenzovať straty spôsobené pandémiou choroby Covid-19. Uviedol to dnes nezávislý Inštitút pre fiškálne štúdie (IFS). Zatiaľ je však podľa neho na takýto krok čoskoro.

Sunak v tomto fiškálnom roku povolil mimoriadne výdavky a daňové škrty za viac ako 280 miliárd libier. Británia má kvôli tomu vykázať rozpočtový deficit 400 miliárd libier, čo bude najväčší schodok v čase mieru. Prognóza vypracovaná pre IFS podľa americkej banky Citi odhaduje, že deficit do fiškálneho roka 2024/2025 klesne na 130 miliárd libier. To je stále viac ako dvojnásobok v porovnaní s dobou pred pandémiou, poznamenala agentúra Reuters.

KK29 Londýn - Britský premiér Boris Johnson hovorí  počas otázok premiérovi v Dolnej snemovni britského parlamentu v Londýne 13. januára 2021. Británia plánuje
Neprehliadnite

Británia chce zdaniť firmy, ktoré profitovali z pandémie koronavírusu

Sunak by mal 3. marca načrtnúť, ako plánuje riešiť ničivé dopady pandémie. Tá spôsobila, že vláda si požičiava najviac v mierových časoch a prinútila ministra, aby zhruba za rok, čo je vo funkcii, vydal už 13 mimoriadnych vyhlásení.

Neistota ohľadom toho, či pandémia začne ustupovať, alebo znovu vzplanie, podľa inštitútu znamená, že Sunak by sa mal zatiaľ zamerať na cielené opatrenia, ktoré zabránia strate pracovných miest a podporia investície.

Riaditeľ IFS Paul Johnson sa domnieva, že teraz by sa mal Sunak sústrediť na podporu a oživenie. Veľké zvýšenie daní v budúcnosti je podľa neho vysoko pravdepodobné, ale nie nevyhnutné. Je potrebné, aby Sunak začal postupne rušiť plošné podporné opatrenia a pomohol skôr mladším a chudobnejším ľuďom.

Brexit
Neprehliadnite

Brexit bude stáť EÚ približne 0,5 percenta HDP, ale Britániu až 2,5 percenta

Sunak by mal tiež zabezpečiť viac peňazí do zdravotníctva, vzdelania, spravodlivosti a miestnych samospráv, aby sa podarilo zvládnuť dôsledky pandémie a dlhodobejšie problémy súvisiace s brexitem a snahou o prechod k ekonómii s nulovými emisiami oxidu uhličitého.

Prípadné zvýšenie daňových príjmov by sa zrejme rozdelilo medzi rôzne dane. Konzervatívna strana premiéra Borisa Johnsona v čase volebnej kampane v roku 2019 vylúčila zvýšenie hlavnej sadzby dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty (DPH) alebo sociálneho a zdravotného poistenia.

Vo fiškálnom roku 2019/2020 vláda podľa britského štatistického úradu získala na daniach z príjmov 197 miliárd libier a z národného poistenia 145 miliárd libier. Tieto dane predstavovali viac ako 40 percent z celkových príjmov. Rozpočet na rok 2020/2021 podľa serveru Statista.com predpokladá, že získa z daní z príjmov 208 miliárd libier a ďalších 161 miliárd libier z DPH.