Británia má blízko k dosiahnutiu dohody o vakcínach s Európskou úniou, ktorá by mohla prísť už tento víkend a znamenala by odstránenie hrozby prerušenia dodávok zo strany EÚ. Informoval o tom v sobotu britský denník The Times.

Podľa správy by Únia na základe tejto dohody stiahla hrozbu zákazu exportu vakcín konzorcia Pfizer/BioNTech do Spojeného kráľovstva. Britská vláda by výmenou súhlasila, že sa vzdá časti z dlhodobých dodávok očkovacej látky od spoločnosti AstraZeneca, ktoré by mali byť vyvezené z Holandska, píše agentúra Reuters.

WA 51 Česká Lípa - Záchranári v špeciálnych ochranných odevoch pomáhajú pri prevoze pacienta s ochorením COVID-19 z preplnenej nemocnice v meste Česká Lípa na severozápade Českej republiky vo štvrtok 18. marca 2021. FOTO TASR/AP  

Health care workers assist COVID-19 patient during a transport from a overrun hospital in Ceska Lipa, Czech Republic, Thursday, March 18, 2021. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo 1 531 prípadov nákazy, počet úmrtí sa zvýšil o 53

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok povolila výrobu vakcín od AstraZenecy v závode spoločnosti Halix v Holandsku, ako aj produkciu očkovacích látok BioNTech/Pfizer v továrni v nemeckom Marburgu. EÚ sa spolieha, že tieto produkčné kapacity podporia dodávky vakcín v druhom štvrťroku, čo urýchli pomalé tempo očkovania v Únii.

Problematická očkovacia kampaň v Európskej únii viedla k sporu s Britániou, ktorá podľa únijného predstaviteľa doviezla 21 miliónov dávok vakcíny vyrobených v EÚ. Londýn tvrdí, že odviedol lepšiu prácu pri rokovaniach s výrobcami a organizácii reťazcov zásobovania. Brusel zdôrazňuje, že britská AstraZeneca si neplní zmluvné záväzky voči členským štátom EÚ.