Britské ministerstvo obrany hlásilo v pondelok zvýšenú aktivitu bieloruských ozbrojených síl, ktorá naznačuje, že je súčasťou taktiky účinne zabrániť vyslaniu ukrajinských vojakov na posilnenie príslušníkov armády, ktorí už bojujú s Ruskom o ovládnutie východoukrajinského územia Donbas. Informácie priniesol portál britskej stanice Sky News.

Britské ministerstvo vo svojej každodennej aktuálnej správe uviedlo, že Bielorusko ako spojenec Ruska ,,oznámilo rozmiestnenie špeciálnych síl popri ukrajinských hraniciach, ako aj jednotiek protivzdušnej obrany, delostrelectva a raketových síl na výcvikových strelniciach na západe krajiny".

,,Prítomnosť bieloruských síl blízko hraníc zrejme pripúta k tejto lokalite ukrajinských vojakov, takže sa nebudú môcť presunúť na Donbas a posilniť tamojšie operácie," vysvetlilo ministerstvo.

V aktuálnej správe však rezort britskej obrany napísal, že napriek predchádzajúcim špekuláciám sa bieloruské sily priamo nezapojili do vojnového konfliktu, pretože bieloruský prezident a spojenec ruského lídra Vladimira Putina, Alexandr Lukašenko, ,,pravdepodobne balansuje medzi podporou ruskej invázie na Ukrajine a želaním vyhnúť sa priamej vojenskej účasti, aby jeho krajinu nepostihli západné sankcie, odveta Ukrajiny či prípadná nespokojnosť v radoch bieloruskej armády".

Ďalšie dôležité správy

WA 56 archív Hamburg - Na archívnej leteckej snímke z 5. marca 2022 množstvo kontajnerov sa nachádza v prístave v Hamburgu. Vývoz Nemecka zaznamenal vo februári výraznejší rast, než sa očakávalo a lepšie výsledky v porovnaní s odhadmi vykázala aj oblasť dovozu. Poukázali na to v pondelok 4. apríla 2022 zverejnené údaje nemeckého štatistického úradu Destatis. V neskoršom období sa však budú údaje výrazne líšiť, keďže vojna na Ukrajine sa do výsledkov ešte nepremietla. TASR o tom informuje na zákl
Neprehliadnite

Západné sankcie pripravili Bielorusko o miliardy z vývozu