Spojené kráľovstvo a Dánsko poskytnú Ukrajine ďalšiu finančnú a vojenskú pomoc. Oznámili to vo štvrtok na darcovskej konferencii pre Ukrajinu, ktorá sa konala v Kodani za účasti ministrov obrany z 26 krajín EÚ a NATO. Informovala o tom agentúra Reuters.

Británia, ktorá už Ukrajine darovala pokročilé zbraňové systémy a poskytla vojenský výcvik tisíckam ukrajinských vojakov, plánuje Kyjevu dodať ďalšie salvové raketové systémy, ako aj „značný počet" navádzaných rakiet M31A1, ktoré sú schopné zasiahnuť cieľ až do vzdialenosti 80 kilometrov

Británia nepodporuje ruskú agresiu

Britský minister obrany Ben Wallace uviedol, že najnovšia vojenská podpora umožní ukrajinským ozbrojeným silám odolávať ruskej agresii a nevyberanej delostreleckej paľbe.

„Naša pokračujúca pomoc vysiela jasný signál, že Británia i medzinárodné spoločenstvo sú aj naďalej proti tejto nelegálnej vojne a budú stáť bok po boku v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine, aby jej pomohli brániť sa pred Putinovou inváziou," dodal.

Dánsko poskytne Ukrajine finančnú pomoc

Dánsko zvýši finančnú pomoc pre Ukrajinu o ďalších 110 miliónov eur, oznámila dánska premiérka Mette Frederiksenová. „Toto je vojna o hodnoty, na ktorých stojí Európa aj celý slobodný svet...  Dnes opätovne potvrdzujeme náš záväzok podporovať Ukrajinu," povedala.

Reuters pripomína, že finančná pomoc Dánska pre Ukrajinu sa novým príspevkom zvýši na tri miliardy dánskych korún (vyše 403 miliónov eur). Vyše polovica z najnovšej finančnej pomoci Dánska je určená na obstaranie a výrobu zbraní. Zvyšok peňazí sa vynaloží na dodávky dánskych zbraní a vojenského vybavenia i výcvik ukrajinských vojakov.

Ďalšie dôležité správy

Česko v utorok poslalo na Ukrajinu niekoľko desiatok tankov typu T-72 a bojových vozidiel BVP-1.
Neprehliadnite

Švajčiari stopli Dánsku vývoz bojových obrnencov na Ukrajinu