Prostredníctvom 27 267 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok na Slovensku 9 171 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo tiež 37 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Najviac pozitívnych prípadov bolo v Prešovskom kraji 

„Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji, najmenej v Nitrianskom," doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Pozitívny antigénový test malo 2 542 ľudí, z nich viac ako 72 percent nebolo zaočkovaných.

Blížime sa k zlomovej hranici

„V nemocniciach sa blížime k zlomovej hranici 3 000 pacientov. Je ich len o troch menej," skonštatovala Eliášová. V zdravotníckych zariadeniach je aktuálne s ochorením covid-19 2 997 osôb, na JIS je 268 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 256 osôb.

Takmer 82 percent z pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.

Nová verzia Covid automatu od pondelka 22. novembra
  • Automat zaviedol nový režim OP, teda kompletne zaočkované osoby alebo tí, ktorí prekonali ochorenie covid-19. Materiál má znamenať „regionálny lockdown pre nezaočkovaných". Jednotlivé opatrenia do praxe majú zaviesť vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.
  • Vstup do zamestnania v zelených a oranžových okresoch má byť bez obmedzení. V červených, bordových a čiernych okresoch má platiť režim OTP. V bordových a čiernych okresoch sa má tiež obmedziť otváracia doba neesenciálnych obchodov od 5.00 do 22.00 h.
  • Pre hromadné podujatia má platiť pre režim OP 200 ľudí v červenej farbe, 100 ľudí v bordovej farbe a 50 ľudí v čiernej farbe. Zelené okresy a oranžové okresy majú byť pre režim OP bez obmedzení. Pre vstup v režime OTP má platiť pre červené, bordové a čierne okresy kapacitné obmedzenie šesť ľudí. Hromadné podujatia v základnom režime majú byť pre červené, bordové a čierne okresy zakázané.
  • Nákupné centrá majú byť otvorené pre režim OP bez ohľadu na farbu okresu. Pre základný režim a režim OTP majú byť otvorené len v zelených a oranžových okresoch.
  • V okresoch v zelených a oranžových farbách má platiť rúško v interiéri a na hromadných podujatiach (HP) aj v exteriéri. Pre červené, bordové a čierne okresy má byť povinný respirátor v interiéri a rúško v exteriéri na HP s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do dvoch metrov.

(Materiál sa však má podľa Ministerstva zdravotníctva SR ešte v nasledujúcich týždňoch upravovať podľa vývoja epidemiologickej situácie.)

Prvú dávku očkovacej látky dostalo v piatok 7310 osôb, spolu ju má 2 573 797 ľudí. Druhou dávkou vakcíny zaočkovali 2 362 ľudí, spolu ju dostalo na Slovensku 2 333 636 osôb.

covid-19, očkovanie
Neprehliadnite

Na Slovensku opäť pribudlo viac ako 7-tisíc nových prípadov, na covid-19 zomrelo 56 ľudí