„Naša práca nenecháva nikoho na pochybách, že odchod z EÚ znamená významný náklad pre reálne mzdy a dôchodky,“ uviedol podľa spravodajského servera CNN riaditeľ centra LSE pre ekonomickú výkonnosť John Van Reenen.

Referendum o budúcnosti krajiny v EÚ sľúbil pod tlakom niektorých členov svojej Konzervatívnej strany premiér David Cameron. Sám vedie kampaň za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ, niektorí jeho ministri ale vyzývajú voličov na odchod z únie, ktorá podľa nich okrem iného obmedzuje zvrchovanosť a zaťažuje štátny rozpočet krajiny. Referendum sa bude konať v júni.

EÚ je pre Veľkú Britániu najväčším obchodným partnerom. D. Cameron, šéf britskej centrálnej banky a predstavitelia viacerých veľkých firiem a bánk už upozornili na riziká, ktoré by odchod z EÚ pre britskú ekonomiku mohli znamenať.

Výskumníci z LSE tvrdia, že vyššie náklady súvisiace s obchodovaním s Európou, kam mieri 45 percent britského vývozu, by jasne prevažovali nad úsporami, ktoré by takzvaný Brexit znamenal pre rozpočet únie. Odhadovaný stratený príjem 850  libier je optimistickejším scenárom, ktorý je postavený na predpoklade, že krajina by po odchode z EÚ mala podobný status ako Nórsko.

Nórsko má s EÚ dohodu o voľnom obchode. Nie je však súčasťou colnej únie EÚ a naráža tak na niektoré obchodné prekážky. Rovnako musí prispievať do rozpočtu únie či prijímať jej nariadenia.