Presuny v bankovom sektore z Londýna do Európskej únie v súvislosti s brexitom priviedli do bloku aj viac ľudí, ktorých príjmy prekračujú milión eur ročne. Ukázali to vo štvrtok údaje Európskeho úradu pre bankovníctvo (EBA).

Podľa EBA počet bankárov zarábajúcich viac ako milión eur vzrástol v roku 2021 o 41,5 percenta na 1 957 z 1 383 v roku 2020. Dosiahol tak najvyššiu úroveň od roku 2010, keď európsky dozorný orgán začal zbierať takéto údaje.

Pred vystúpením Británie z EÚ museli mnohé banky, ktoré využívali Londýn ako základňu na svoje operácie v európskom bloku, otvoriť nové divízie v štátoch Únie alebo rozšíriť existujúce divízie, aby predišli narušeniu služieb zákazníkom.

Nárast počtu ľudí s príjmami nad milión eur súvisí s celkovou dobrou výkonnosťou finančných inštitúcií najmä v oblasti investičného bankovníctva a obchodovania. A tiež s pokračujúcim presunom zamestnancov zo Spojeného kráľovstva do EÚ a všeobecným zvýšením miezd, uvádza sa vo vyhlásení EBA.

Európska centrálna banka vyvíja tlak na banky, aby mali v bloku dostatočné personálne obsadenie.

Najviac zarábajúcich bankárov má stále Nemecko (589), nasledujú Francúzsko (371) a Taliansko (351).

Väčšina ľudí s vysokými príjmami (151) dostávala odmeny v rámci platobného rozpätia od 1 milióna do 2 miliónov eur, pričom najvyššie platové pásmo sa pohybovalo od 14 miliónov do 15 miliónov eur, uviedol EBA.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 archív Berlín - Na archívnej snímke z 2. mája 2019 vlajka Spojeného kráľovstva veje pred britským veľvyslanectvom v Berlíne. Nemecký Spolkový úrad kriminálnej polície zatkol v Postupime britského občana, ktorý je podozrivý zo špionáže pre Rusko. V stredu 11. augusta 2021 o tom informovala agentúra AFP. Podozrivý David S. bol zamestnancom britského veľvyslanectva v Berlíne. FOTO TASR/DPA
 
ARCHIV - 02.05.2019, Berlin: Die britische Flagge, der Union Jack, hängt an der britische Botschaft. D
Neprehliadnite

Brexit poškodil britskú ekonomiku, tvrdí londýnsky think-tank CER