Brexit natrvalo poškodil britskú ekonomiku, uviedol bývalý člen menového výboru Bank of England (BoE) Michael Saunders. 

Podľa Saundersa je odchod Británie z Európskej únie (EÚ) jedným z dôvodov, prečo krajinu čaká obdobie úsporných opatrení.

„Ak by sme nemali brexit, zrejme by sme tento týždeň nehovorili o úspornom rozpočte. Neexistovala by potreba zvyšovať dane a znižovať výdavky," povedal Saunders v rozhovore pre Bloomberg.

Rozhodnutie Británie vystúpiť z EÚ a colnej únie podľa Saundersa zredukovalo rastový potenciál ekonomiky a spôsobilo zníženie firemných investícií. Jeho komentár opakuje názor šéfky Britskej obchodnej komory Shevaun Havilandovej, ktorá minulý týždeň vyhlásila, že britským firmám brexit zatiaľ nijako nepomohol.

Saunders, ktorý bol členom menového výboru BoE do augusta a aktuálne je ekonómom spoločnosti Oxford Economics, si myslí, že minister financií Jeremy Hunt by sa mal sústrediť na zlepšenie obchodných vzťahov s EÚ.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 Brusel - Írsky premiér Michael Martin prichádza na druhý a záverečný deň mimoriadneho summitu prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ v Bruseli v utorok 31. mája 2022. FOTO TASR/AP

Ireland's Prime Minister Micheal Martin arrives for the second day's session of an extraordinary meeting of EU leaders to discuss Ukraine, energy and food security at the Europa building in Brussels, Tuesday, May 31, 2022. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
Neprehliadnite

Írsky premiér ocenil Sunakov prístup k riešeniu situácie po brexite