20:40 Britské regióny, ktoré čerpajú finančnú podporu z fondov EÚ, žiadajú záruky kompenzácie stratených dotácií. Uviedla to v nedeľu britská televízia Sky News. Podľa únijného fondu regionálneho rozvoja mali do roku 2020 dostať britské regióny 3,6 miliardy libier. Grófstvo Yorkshire napríklad čakalo subvenciu 600 miliónov libier na rozvoj svojej ekonomiky, Cornwall si sľuboval dotáciu 400 miliónov libier. Miestni zástupcovia očakávajú z Londýna rýchle záruky, že aj po brexite prúd peňazí nevyschne.

16:15 Tieňový kabinet J. Corbyna sa rozpadá. Po odchode tieňového ministra zahraničia a ministerky zdravotníctva rezignovali na svoj post ďalší šiesti tieňoví ministri, napríklad Ian Murray zodpovedný za otázky Škótska, Lucy Powellová z rezortu školstva či expertka na dopravu Lilian Greenwoodová. 

Britský minister zahraničia Philip Hammond povedal, že Londýn nič nenúti k tomu, aby okamžite aktivoval článok 50, ktorý sa týka vystúpenia z EÚ. Takisto uviedol, že britská vláda zostane vo funkcii až do nástupu nového premiéra. V rozhovore pre televíziu ITV spresnil, že „nový premiér vytvorí svoju vlastnú vládu a my všetci zostaneme v úrade (...), kým prijme rozhodnutie“. 

12:40 Predseda Európskeho parlamentu M. Schulz je za to, aby britská vláda už nadchádzajúci utorok oficiálne požiadala o vystúpenie z EÚ. V rozhovore pre nedeľňajšie vydanie nemeckých novín Bild am Sonntag M. Schulz uviedol, že „summit (EÚ) v utorok je správna chvíľa, aby to (Briti) urobili“. Summit EÚ sa bude konať 28. a 29. júna. Druhý deň summitu sa uskutoční bez účasti britských zástupcov. M. Schulz upozornil, že otáľanie s týmto krokom a taktizovanie britskej Konzervatívnej strany „škodí všetkým“.

11:35 Vodca britskej Labouristickej strany J. Corbyn odvolal zo svojho tieňového kabinetu ministra zahraničia Hilaryho Benna. Krátko na to rezignovala na svoj post aj tieňová ministerka zdravotníctva Heidi Alexanderová. Spory v opozícii sa po referende stupňujú. Podľa správ z britských médií H. Benn presviedčal ostatných tieňových ministrov, aby rezignovali, pokiaľ by šéf strany J. Corbyn ignoroval výsledok hlasovania o nedôvere. J. Corbyn dal už predtým najavo, že odísť z vedenia strany neplánuje.

Sobota, 25. júna 2016

16:40 Agendu britského eurokomisára, ktorý sa rozhodol rezignovať, prevezme podpredseda Európskej komisie pre euro Valdis Dombrovskis z Lotyšska.

14:30 Za hlavného vyjednávača EÚ v rokovaniach s Britániou o jej vystúpení z únie bol vymenovaný skúsený belgický diplomat Didier Seeuws, ktorý povedie takzvaný brexitový krízový štáb v Rade EÚ, ktorá zastupuje členské štáty únie. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na diplomatov v Bruseli. 

14:10 Britský eurokomisár pre finančnú stabilitu, služby a kapitálovú úniu Jonathan Hill v sobotu oznámil vzhľadom na výsledky referenda svoju rezignáciu. Informovala o tom agentúra Reuters. J. Hill usiloval o zotrvanie v EÚ. „Nemyslím si, že by bolo správne, aby som pokračoval ako britský komisár, ako by sa nič nestalo. Preto som povedal Junckerovi, že odstúpim,“ dodal.

13:55 Proces odchodu by mal začať čo najskôr, zhodla sa v sobotu v Berlíne šestica ministrov zahraničia zakladajúcich krajín európskeho spoločenstva. To, že D. Cameron neplánuje odstúpiť z funkcie skôr ako v októbri, označil M. Schulz v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung za škandálne. Podľa neho tak D. Camerom „drží celý kontinent ako rukojemníka“.

Brexit a bruselský pot: Briti sú oficiálne mimo únie

Ministri zahraničia J. Asselborn, P. Gentiloni, F.-W. Steinmeier, J.-M. Ayrault, D. Reynders a B. Koenders Zdroj: SITA / AP

13:45 Británia a EÚ ešte ani nezačali rokovať o rozchode, o ktorom rozhodlo britské referendum, a už sa hádajú, konštatovala v sobotu tlačová agentúra AP. Víťazná strana štvrtkového referenda uviedla, že nie je dôvod ponáhľať sa s uplatnením článku 50 Lisabonskej zmluvy EÚ, ktorý spustí dvojročný proces rokovaní o nových zmluvách medzi Britániou a EÚ. Premiér D. Cameron, ktorý v piatok ohlásil svoju rezignáciu, povedal, že tento proces začne až jeho nástupca, ktorého budú konzervatívci vyberať na októbrovom výročnom zjazde strany. 

Ale predseda Európskej komisie J.-C. Juncker vyhlásil, že si Briti odhlasovali vystúpenie z únie „a nemá zmysel čakať až do októbra s ... rokovaním o podmienkach ich odchodu. Chcel by som začať ihneď,“ citovala ho tlačová agentúra AP. J.-C. Juncker povedal, že nepôjde o „priateľský rozchod“ a dodal, že to „aj tak nikdy nebola veľká láska“.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová sa takisto v sobotu stretne so svojou vládou v Edinburghu na rokovaní o dôsledkoch referenda. N. Sturgeonová, ktorá je predsedníčkou Škótskej národnej strany bojujúcej za nezávislosť, v piatok povedala, že Škótsko hlasovalo za zotrvanie v EÚ a teraz je "vysoko pravdepodobné", že bude musieť byť nové referendum o nezávislosti od Británie.

Piatok, 24. jún 2016

19:05 Ako hlasovali Briti od roku 1975?

How did the #EUref results compare with the 1975 referendum? https://t.co/TLeHYFLnCv #brexit pic.twitter.com/90RxblJv0I

— BBC News Graphics (@BBCNewsGraphics) June 24, 2016

18:45 Nacionalistické a protiimigračné strany v Holandsku, Dánsku, Švédsku a Francúzsku vyzvali k referendám o členstve v Európskej únii, zatiaľ čo talianske Hnutie piatich hviezd oznámilo, že bude ďalej presadzovať hlasovanie o eure, napísala agentúra Reuters.

Vodca holandskej protiimigračnej strany PVV Geert Wilders oznámil, že z holandského referenda o členstve v Európskej únii urobí ústrednú tému svojej kampane pred parlamentnými voľbami v budúcom roku.

„Blahoželám britským občanom k ​​víťazstvu nad politickou elitou v Londýne aj v Bruseli. Myslím, že môžeme urobiť to isté. Mali by sme mať referendum o 'nexite' čo najskôr,“ povedal G. Wilders. Dodal, že pre EÚ už žiadna budúcnosť neexistuje.

Dánska ľudová strana (DF) vyzvala k referendu o členstve v Európskej únii. „Domnievam sa, že Dáni by samozrejme mali mať referendum o tom, či chceme nasledovať Britániu alebo udržať veci tak, ako ich máme,“ povedal vodca DF Kristian Thulesen Dahl.

Protiimigračná strana Švédski demokrati (SD), ktorá má v prieskumoch podporu asi 17 percent voličov, tiež sľúbila, že vystupňuje tlak na zmenu. Žiadame, aby Švédsko okamžite začalo vyjednávať o uzavretých dohodách (s EÚ) a aby sa švédsky ľud mohol vyjadriť k členstvu v EÚ v referende,“ povedal vodca strany Jimmie Akesson.

18:20 Po celej Británii jazdili autobusy a voličov lákali plagáty so sloganom: „Každý týždeň posielame 350 miliónov libier EÚ, poďme ich radšej dať Národnej zdravotnej službe (NHS).“ Slogan patrí organizácii Vote Leave, ktorá investovala milióny do kampane za odchod z Európskej únie.

Práve peniaze, ktoré museli Briti posielať Európskej únii, boli zrejme jedným z dôvodov, prečo sa necelých 52 percent voličov rozhodlo pre odchod z únie. Lenže jeden z hlavných predstaviteľov kampane za odchod z EÚ Nigel Farage to hneď po vyhlásení výsledkov poprel.

Šéf protieurópskej strany UKIP N. Farage povedal moderátorom rannej relácie televízie ITV "Good Morning Britain", že to nemôže garantovať a bola chyba niečo také sľubovať.

Moderátorka Susanna Reid sa do populistu okamžite pustila: „Ale to je predsa dôvod, prečo toľko ľudí hlasovalo. Potom, čo 17 miliónov ľudí hlasovalo pre odchod, hovoríte, že toto bola len obrovská časť propagandy. Tvrdíte, že to bola chyba?“

14:56 Brexit je pre EÚ príležitosťou uvažovať nad tým, ako sa stať spolkom, ktorý je menej byrokratický a užitočnejšie pre občanov, povedal portugalský premiér António Costa. Podľa neho je síce odchod Británie „smutným dňom pre Európsku úniu“, tá by si ale mala vďaka nemu uvedomiť, že ďalšie rozdrobovania ju môže len poškodiť. „Musí to byť aj príležitosť pre 27 krajín EÚ, aby potvrdili vôľu pokračovať spoločne, uvedomili si, čo tieto výsledky znamenajú a zistili, že je potrebné reagovať na požiadavky a starosti európskych občanov,“ povedal premiér v televíznom vystúpení. „Nejde o to, mať viac Európy, ale mať lepšiu Európu,“ dodal.

14:54 Postavenie Británie v Severoatlantickej aliancii (NATO) sa po rozhodnutí krajiny vystúpiť z Európskej únie nezmení, uviedol generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Ako dodal: „Spojené kráľovstvo zostane silným a oddaným spojencom NATO a bude naďalej zohrávať vedúcu úlohu v našej aliancii.“ Podľa neho čelíme väčšej nestabilite a neistote: „NATO je dôležitejšie ako kedykoľvek predtým ako platforma pre spoluprácu medzi európskymi spojencami a medzi Európou a Severnou Amerikou. Silné, jednotné a rozhodné NATO zostáva zásadným stĺpom stability v búrlivom svete a kľúčovým prispievateľom k medzinárodnému mieru a bezpečnosti."

14:47 Poľský prezident Andrzej Duda povedal, že treba urobiť všetko pre to, aby sa po tom, ako Británia schválila svoje vystúpenie z EÚ, zabránilo v odchode z Európskej únie aj ďalším krajinám.
Britské rozhodnutie označil za „smutnú správu“ a zdôraznil, že treba zabrániť dominovému efektu. Referendum označil za signál pre jednotu, ako aj príležitosť nájsť odpovede na rozhodnutie, ktoré urobila Británia. „Nemyslíte si, že EÚ diktuje priveľa krajinám, ktoré k nej patria?“ uviedol podľa agentúry DPA v Krakove. „Treba urobiť všetko, aby sa zabránilo v odchode ďalším krajinám,“ povedal novinárom a dodal, že Poľsko chce zachovať svoje ekonomické a obranné vzťahy s Britániou. 

14:42 Pápež František v reakcii na britské hlasovanie za odchod z Európskej únie uviedol, že výsledok referenda vyzýva každého, aby chránil blaho Británie a Európy. „Je to vôľa vyjadrená ľudom,“ napísal František vo vyjadrení počas letu na začiatku svojej trojdňovej cesty do Arménska. „Toto kladie na plecia každého z nás obrovskú zodpovednosť za ochranu blaha obyvateľov Spojeného kráľovstva a takisto za ochranu a spolunažívanie celého európskeho kontinentu. Práve toto očakávam,“ dodal František, ktorého citovala aj agentúra DPA.                               

14:37 Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila britské hlasovanie za odchod z EÚ za „zlomový moment pre Európu“. Členské štáty „sa musia zdržať urýchlených a jednoduchých rozhodnutí, ktoré poslúžia iba ďalšiemu deleniu Európy“, upozornila. Namiesto toho by členské krajiny mali „analyzovať situáciu a rozhodnutia robiť pokojne a s rozvahou“. EÚ nesmie nikdy zabudnúť, že základom európskej jednoty je „myšlienka mieru“, zdôraznila A. Merkelová.

Nemecká líderka potvrdila, že v pondelok 27. júna sa pred summitom EÚ stretne v Berlíne s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, talianskym premiérom Matteom Renzim a stálym predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

14:25 Ruský premiér Dmitrij Medvedev uviedol, že Brexit je vnútornou záležitosťou Británie, ale vplýva na svetovú ekonomiku, „a to nás neteší“. Zdôraznil, že „je očividné, že Brexit má dôsledky nielen pre Britov a EÚ, ale celkovo aj pre svetovú ekonomiku“. Ruská vláda nimi prijme príslušné rozhodnutia „v záujme ruskej ekonomiky“.

Bývalý ruský minister financií Alexej Kudrin sa domnieva, že rozhodnutie britských voličov v referende, z ktorého vyšiel víťazne tábor euroskeptikov, nebude mať vplyv na Rusko. „My máme svoje problémy, oveľa citeľnejšie,“ napísal na svojom konte na sieti Twitter. Podľa jeho názoru sa EÚ po britskom referende „spamätá“, ale EÚ i Británia budú ekonomicky slabšie.

14:15 „V dôsledku rozhodnutia britských občanov vystúpiť z únie, sa zatiaľ na Slovensku z hľadiska bezpečnosti nič nemení - ani v súvislosti s ochranou hraníc, ani v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami počas predsedníctva,“ informoval TREND.sk hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

EÚ, Británia a Slovensko

  • Veľká Británia VB je druhá najväčšia európska ekonomika po Nemecku.
  • Londýnsky finančný trh je najväčší v EÚ (zabezpečuje 25 percent všetkých poskytnutých služieb v EÚ, 40 percent finančných služieb sa exportuje do Únie)
  • Viac ako 50 percent všetkých exportov VB smeruje do EÚ, naopak 14 percent importu pochádza z eurozóny.
  • Z EÚ prichádza na ostrovy taktiež 46 percent všetkých priamych zahraničných investícií a Británia je po USA druhým najväčším prijímateľom takýchto investícií.
  • Do Veľkej Británie vyvážame 5,5 percenta z celkového exportu Slovenska a dovážame 1,6 percenta všetkých tovarov a služieb.
  • Veľká Británia je druhou najčastejšou destináciou Slovákov, hneď po Českej republike. Podľa Eurostatu žije v súčasnosti v Británii približne 80-tisíc Slovákov.

Prameň: Tatra banka

13:51 Výsledok britského referenda je symptómom hlbšieho problému Európskej únie, ktorý treba okamžite riešiť. V reakcii na hlasovanie, v ktorom sa Briti rozhodli pre odchod z Európskej únie, to uviedol grécky premiér Alexis Tsipras. Za nespokojnosť Európanov s úniou podľa neho môže napríklad aj arogancia bruselských úradníkov.

Odpoveďou na britskej referendum musí byť viac sociálnej spravodlivosti v Európskej únii, uviedol grécky premiér. „Potrebujeme novú víziu a nový štart pre zjednotenú Európu,“ dodal. Cieľom integrácie by podľa neho mala byť sociálne spravodlivá a demokratická Európa.

13:10 Tisíce Britov žiadajú po tesnom výsledku v prospech Brexitu ďalšie, nové referendum o členstve v Európskej únii. Informuje o tom agentúra DPA.

Iba do dopoludnia podpísalo petíciu na vypísanie nového referenda o členstve Spojeného kráľovstva v európskom bloku nateraz 60-tisíc ľudí. Podľa britských zákonov musí vláda reagovať na všetky podnety, ktoré podporilo viac než 10-tisíc ľudí. Pri vyše 100-tisíc podpisoch sa žiadosťou musí zaoberať parlament.

Petíciu spustili podľa denníka The Independent koncom mája, ráno ju však masovo začali podpisovať ďalšie tisíce ľudí. Petícia požaduje druhé referendum v prípade, ak by pri 75-percentnej účasti na prvom plebiscite ani jedna zo strán nezískala aspoň 60-percentnú podporu.

13:00 Škótsko chce ďalšie referendum o nezávislosti. Premiérka Nicola Sturgeonová chce po rozhodnutí o Brexite zaistiť pre Škótsko miesto v Európskej únii. Sturgeonová tak komentovala výsledky referenda, v ktorom väčšina Britov rozhodla o odchode z EÚ. Možnosť druhého referenda o škótskej nezávislosti bola podľa nej týmto krokom nastolená.

Brexit a bruselský pot: Briti sú oficiálne mimo únie

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová chce ďalšie referendum o nezávislosti Zdroj: SITA / AP

Referendum o škótskej nezávislosti je teraz vysoko pravdepodobné, povedala Sturgeonová.

„Je nepredstaviteľné, že by britská vláda ďalšie referendum o nezávislosti zablokovala,“ usudzuje premiérka. Škótsko začne chystať legislatívne kroky na usporiadanie referenda a všemožne sa zasadí o tom, aby zostalo súčasťou EU, vyhlásila.

12:48 Špičky EÚ vyzvali na čo najrýchlejší začiatok rokovaní o Brexite.

Rozhovory o konkrétnej podobe britského odchodu z Európskej únie by mali začať čo najskôr, prieťahy len zbytočne predlžujú neistotu. V spoločnom vyhlásení to uviedli zástupcovia únijných inštitúcií a holandského predsedníctva. Pripomenuli tiež, že potom, čo sa britskí voliči v referende rozhodli úniu opustiť, prestáva platiť dohoda o zmene postavenia Británie v EÚ, ktorú vo februári dojednal britský premiér David Cameron.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, šéf Európskej rady Donald Tusk, predseda europarlamentu Martin Schulz a premiér predsedníckeho Holandska Mark Rutte tiež zdôraznili, že akákoľvek nová dohoda s Britániou ako treťou krajinou bude musieť odrážať záujmy obidvoch strán a bude musieť byť vyvážená.

„V slobodnej a demokratickej procedúre vyjadrili britskí občania svoje želanie opustiť Európsku úniu. Ľutujeme toto rozhodnutie, ale rešpektujeme ho,“ povedal Juncker na tlačovej konferencii v Bruseli.

12:38 Rusko vyjadrilo nádej, že britské vedenie v nových politických podmienkach preskúma svoj prístup k vzťahom s Ruskom. V reakcii na výsledky referenda v Spojenom kráľovstve, v ktorom sa voliči vyslovili za odchod svojej krajiny z EÚ, to v Moskve uviedol hovorca ruského prezident Dmitrij Peskov. Zdôraznil tiež, že téma Brexit je vnútornou záležitosťou Británie a jej vzťahov s EÚ. Poznamenal, že prezident Vladimir Putin má v pláne vyjadriť sa k tejto udalosti neskôr.

Na margo budúcich vzťahov medzi Britániou a Ruskom D. Peskov podľa agentúry RIA Novosti vyjadril nádej, že „v nových reáliách predsa len preváži pochopenie, že je nutné budovať dobré vzťahy s našou krajinou“. Priznal, že vzájomné vzťahy oboch štátov zaťažujú problémy. Konštatoval, že „nie vždy môžeme konštatovať pripravenosť na dialóg a spoluprácu zo strany našich britských partnerov“. Poukázal súčasne na rozvinuté vzťahy oboch krajín v minulosti.

11:52 Protiimigračná Dánska ľudová strana (DF) vyzvala k vypísaniu referenda, v ktorom by občania rozhodli o ďalšom zotrvaní krajiny v Európskej únii. Premiér Lars Lokke Rasmussen to odmietol, ale pripustil, že výsledky referenda v Británii, nastolili možnosť vzniku „štíhlejšej EÚ“. Podľa švédskeho premiéra Stefana Löfvena sa teraz musí únia zobudiť a dokázať, že jej členovia dokážu uspokojiť očakávania občanov.

„Som presvedčený, že Dáni by mali mať referendum o tom, či budeme nasledovať Britániu alebo či veci pôjdu ďalej tak ako dosiaľ,“ povedal stanici DR šéf DF Kristian Thulesen Dahl. Protiimigračná DF s 37 zástupcami v 179-člennom parlamente nie je v Dánsku súčasťou vlády, ale podporuje menšinový kabinet Liberálnej strany.

11:45 Britská centrálna banka je pripravená poskytnúť dodatočných 250 miliárd libier (GBP) s cieľom podporiť finančné trhy po tom, ako krajina odhlasovala odchod z Európskej únie. Povedal to guvernér Bank of England Mark Carney. Konštatoval pritom, že banka bude uvažovať o prijatí dodatočných opatrení v oblasti menovej politiky v nadchádzajúcich týždňoch.

„Nevyhnutne nastane obdobie neistoty a prispôsobenia sa. Určitý čas bude trvať, kým Veľká Británia vybuduje nové vzťahy s Európou a zvyškom sveta. Dá sa očakávať určitá volatilita na trhu a v ekonomike, keď tento proces bude prebiehať,“ povedal M. Carney. Šéf britskej centrálnej banky ďalej uviedol, že Bank of England nebude váhať prijať dodatočné opatrenia počas prispôsobovania sa trhov.

Centrálna banka Británie zdôraznila, že uskutočnila stresové testovanie najväčších bánk pre horšie scenáre, ako je situácia, ktorej krajina čelí teraz. Výsledkom tohto testovania je to, že britské banky zvýšili svoj kapitál o 130 miliárd GBP a teraz majú vysoko kvalitné aktíva v hodnote vyše 600 mld. GBP.

10:56 Separatistická strana Sinn Féin chce zjednotenie Severného Írska s Dublinom. Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie by mal vyústiť do referenda o zjednotení Severného Írska s Írskou republikou. Podľa agentúry Reuters to povedal druhý najvyššie postavený severoírsky politik Martin McGuinness zo separatistickej strany Sinn Féin. Podľa neho majú Severní Íri právo vypísať referendum. Obyvatelia tejto časti Británie hlasovali za zotrvanie v únii.

Brexit a bruselský pot: Briti sú oficiálne mimo únie

Martin McGuinness zo separatistickej strany Sinn Féin chce zjednotenie Severného Írska s Dublinom Zdroj: SITA / AP

„Britská vláda teraz nemá žiadny demokratický mandát, aby reprezentovala názory Severu v akýchkoľvek budúcich rokovaniach s Európskou úniou,“ vyhlásil McGuinness v reakcii na výsledky hlasovania.

V ňom sa takmer 56 percent obyvateľov Severného Írska vyslovilo za zachovanie doterajšieho zväzku s EÚ. Rovnako ako v Škótsku, ktoré rovnako hlasovalo proeurópsky, bola aj v Severnom Írsku nižšia pomerná účasť ako v Anglicku a Walesu, kde ľudia volili odchod z EÚ.

10:45 Španieli začínajú po Brexite tlačiť na pílu ohľadom Gibraltáru. Minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo vyhlásil, že Madrid sa bude teraz usilovať o spoluvládu nad Gibraltárom, britským zámorským územím na juhu Pyrenejského polostrova.

„Je to úplná zmena vyhliadok: otvárajú sa nám nové možnosti ohľadne Gibraltáru, ktoré sme tu dlho nemali,“ uviedol García-Margallo s tým, že spoluvláda Španielska nad týmto územím „je oveľa bližšie ako predtým“.

Madrid sa bude podľa ministra zahraničných vecí usilovať o to, aby Gibraltár nebol súčasťou rokovaní EÚ s Londýnom, a bude chcieť s týmto územím uzavrieť dvojstrannú dohodu. Konečným cieľom Španielska je po prechodnom období spoluvlády znovu získať plnú kontrolu nad polostrovom, dodal minister.

Obyvatelia Gibraltáru tiež hlasovali v referendu o zotrvaní Británie v EÚ. Proti Brexitu sa ich vyslovilo 96 percent.

10:30 Zaujímavá správa prišla z Berlína. V sobotu sa tam kvôli Brexitu zídu ministri zahraničných vecí šiestich zakladajúcich krajín európskych spoločenstiev - Nemecka, Francúzska, Talianska, Holandska, Belgicka a Luxemburska. V tlačovej správe zaslanej ČTK to oznámilo nemecké ministerstvo zahraničných vecí, ktorého šéf Frank-Walter Steinmeier svojich kolegov do Berlína pozval.

Ešte vo štvrtok pritom nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorila o tom, že o dopadoch referenda o vystúpení Británie z Európskej únie by mali rokovať všetky unijné krajiny spoločne, a že nemá zmysel, aby ich oddelene riešili menšie skupiny štátov.

9:50 Britský premiér David Cameron sa kvôli brexitu vzdá premiérskeho kresla. Británia potrebuje po rozhodnutí voličov o odchode z Európskej únie nové vedenie a premiér David Cameron na jeseň opustí svoju funkciu. Predseda vlády to oznámil v prejave pred svojím sídlom na Downing Street s tým, že o jeho nástupcovi rozhodne októbrová konferencia Konzervatívnej strany.

Cameron bojoval v kampani za zotrvanie krajiny v únii, jeho výzvy však Briti nevypočuli. „Nemyslím si, že by bolo správne, aby som bol kapitánom, ktorý povedie našu krajinu do jej ďalšieho cieľa,“ povedal novinárom Cameron. Zároveň poďakoval všetkým voličom za účasť v referende.

Predseda vlády Britov uistil, že sa ich v najbližšom čase nedotknú žiadne zásadné zmeny, a vyhlásil, že budúce vzťahy s EÚ bude krajina ešte len riešiť.

Brexit a bruselský pot: Briti sú oficiálne mimo únie

David Cameron v prvom prejave po Brexite Zdroj: SITA / AP

9:23 Ozval sa už aj dôležitý hlas z Bruselu. Premiéri a prezidenti ostatných krajín Európskej únie sú po britskom rozhodnutí opustiť EÚ odhodlaní udržať jednotu ostatných krajín. V prvej reakcii na britské referendum o EÚ to povedal predseda Európskej rady Donald Tusk. Lídrom 27 štátov navrhol, aby o procedúre britského odchodu neformálne diskutovali už v utorok na okraj júnového summitu únie.

Šéf vrcholných unijných schôdzok tiež zdôraznil, že až do formálneho britského odchodu z EÚ budú pre Britániu a v Británii platiť práva i záväzky vyplývajúce z unijného práva. Nebude právne vákuum, uviedol Tusk. „Čo ťa nezabije, to ťa posilní,“ poznamenal.

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz nevylučuje, že vystúpenie Británie z Európskej únie vyvolá dominový efekt a požaduje európske reformy. Zároveň je presvedčený, že EÚ Brexit prežije. Rakúskemu rozhlasu Kurz k nutným reformám povedal, že keď z únie odchádza jeden z najväčších členských štátov, tak „nemôže zostať kameň na kameni“.

9:10Odchod z Európskej únie dopadne na Britániu v dvoch vlnách. Primárny efekt Brexitu pocíti krajina v priebehu niekoľkých hodín až dní,“ upozorňuje Pavel Drahotský, regionálny riaditeľ Saxo Bank. „Môžeme očakávať oslabovanie libry, britských akcií a celého bankového sektora. Sekundárny efekt sa bude potom prejavovať v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov.“

Ako dodáva o budúcnosti Británie: „Jednou z možností je uzatvorenie dohody s Európskou úniou o voľnom obchode a ďalších výhodách, ktoré doteraz čerpala. To však so sebou prinesie niekoľko záväzkov. Druhou možnosťou je oportunisticky využiť situáciu a nalákať do krajiny menej transparentný kapitál, čím by množstvu firiem ponúkla alternatívu k únii, veľakrát zviazanou legislatívou. Podobnou cestou sa vydalo napríklad Švajčiarsko, ktoré čerpá mnohé výhody, ale nenecháva sa zväzovať regulačnými požiadavkami.“

9:05 Ozývajú sa prvé hlasy volajúce po nasledovaní britského kroku. Holandský krajne pravicový líder Geert Wilders na margo výsledkov prelomového britského referenda vyzval na uskutočnenie plebiscitu o vystúpení z únie aj vo svojej krajine. „Hurá Britom! Teraz je rad na nás. Nastal čas pre holandské referendum!“ napísal G. Wilders, ktorého cituje agentúra DPA.

G. Wilders, líder holandskej euroskeptickej Strany za slobodu (PVV), zároveň zagratuloval britským voličom. „Chceme mať kontrolu nad svojou vlastnou krajinou, našimi vlastnými peniazmi, našimi vlastnými hranicami a našou vlastnou imigračnou politikou,“ dodal Wilders vo vyhlásení.

Líderka francúzskej nacionalistickej strany Národný front (FN) Marine Le Penová zaujala podobný postoj. Výsledky britského referenda označila za „víťazstvo slobody“, pričom zopakovala výzvu, aby podobné plebiscity usporiadalo aj Francúzsko a ďalšie členské štáty EÚ.

8:45 Britská libra sa voči doláru prepadla o viac ako desať percent a dostala sa na najnižšiu úroveň za viac ako tri desaťročia. Výrazne strácala aj k ďalším menám, vrátane eura. Reaguje tak na výsledky referenda v Británii. Libra zostúpila až na 1,3230 USD, najnižšie od septembra 1985. Neskôr časť strát zmazala a pohybovala sa okolo 1,36 USD.

Libra zažila najbúrlivejšie chvíle za mnoho rokov, keď po počiatočnom posilnení až k hodnotám okolo 1,48 dolára začala strmo padať. „Na trhoch po stredajších optimistických pohyboch vládne panika. Ľudia predávajú libru a všetko, čo je s ňou spojené,“ povedal analytik Ajako Sera zo spoločnosti Sumitomo Mitsui Trust Bank.

Britská banka HSBC predpovedala, že libra do konca tohto roka klesne až na 1,20 USD. Takzvaný Brexit ešte viac podčiarkne problémy, ktoré má Británia s vysokými deficitmi verejných financiách a na bežnom účte platobnej bilancie.

Brexit a bruselský pot: Briti sú oficiálne mimo únie

Ázijské trhy reagujú na britské hlasovanie. Zdroj: SITA/AP

8:37 Prichádzajú prvé reakcie na výsledky hlasovania:

Ostrieľaný zákonodarca v britskej Labouristickej strany Keith Vaz po správe o výsledku referenda povedal: „Toto je zdrvujúce, zdrvujúce rozhodnutie. Toto je pre Európu príšerný deň.“

Anglická zákonodarkyňa zo Strany zelených Caroline Lucasová vyhlásila, že je správou zničená a vinu za výsledky referenda pripísala „pocitom odcudzenia, nepriateľstva, hnevu a frustrácie voličov“.

Autorka románov o Harrym Potterovi J.K. Rowlingová - popredná aktivistka kampane za zotrvanie Británie v EÚ - napísala v odkaze na Twitteri: „Myslím, že ešte nikdy som si neželala mať schopnosť čarovať viac než teraz.“

Japonský minister financií Taro Aso v reakcii uviedol, že je „mimoriadne znepokojený hrozbami, ktoré predstavuje Brexit pre svetovú ekonomiku a globálne finančné trhy“.

Manfred Weber, šéf frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) v Európskom parlamente, ktorá je najväčšou v EP, vyhlásil, že rozhodnutie Británie odísť z EÚ „spôsobí veľké škody obom stranám“. Vyzval, aby bolo toto rozhodnutie rýchlo uplatnené v praxi.

8:25 V celej Británii sa vyslovilo za Brexit 17 410 742 voličov, za možnosť zotrvania v EÚ hlasovalo 16 141 241 obyvateľov. Z uvedených čísel vychádza pomer hlasov 51,9 k 48,1 percenta. Celková účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.

8:05 Nemecký vicekancelár Sigmar Gabriel vyjadril hlboké sklamanie nad rozhodnutím britských voličov ukončiť členstvo svojej krajiny v Európskej únii. Podľa agentúry DPA tak urobil ešte pred zverejnením údajov, ktoré potvrdili prevahu zástancov Brexitu. „Damn! (Dočerta!) Zlý deň pre Európu,“ komentoval Gabriel na sieti Twitter v tej chvíli ešte neúplné výsledky hlasovania v Británii.

Sklamanie nad zverejnenými číslami vyjadril aj nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier. „Správy z Veľkej Británie sú vskutku na pováženie... Vyzerá to na smutný deň pre Európu a Veľkú Britániu,“ povedal ráno v Berlíne pred odchodom na zasadnutie v Luxemburgu, kde majú ministri EÚ prerokovať dôsledky britského referenda. Podľa DPA bude Brexit aj témou sobotňajšieho stretnutia v Berlíne, na ktorom sa zúčastnia ministri zahraničných vecí Francúzska, Nemecka, Talianska, Belgicka, Holandska a Luxemburska ako zakladajúcich krajín Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) - predchodcu EÚ.

7:15 Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie by mal vyústiť do referenda o zjednotení Severného Írska s Írskou republikou. Podľa agentúry Reuters to oznámila írska republikánska strana Sinn Féin. Konečný výsledok štvrtkového hlasovania zatiaľ oficiálne oznámený nebol. „Tento výsledok dramaticky zmenil politickú mapu tu na severe Írska a my zvýšime úsilie v našej veci, aby sme vyvolali hlasovanie o hranici,“ vyhlásil o myšlienke zjednoteného Írska Declan Kearney z vedenia Sinn Féin.

7:01 Viac ako 16,4 milióna voličov podľa priebežných výsledkov podporilo vo štvrtkovom referende odchod Británie z Európskej únie. Tábor Brexitu tak podľa skorších vyhlásení expertov dosiahol taký počet hlasov, ktorý zaisťuje celkové víťazstvo. Výsledok je naďalej priebežný, ale zástancovia odluky s Bruselom získavajú ďalšiu podporu o 7-tej vedú o viac ako 1,1 milióna hlasov.

6:55 Ázijské akciové trhy pre vyhliadky na odchod Británie z Európskej únie prudko oslabujú. Hlavný index japonských akcií Nikkei stráca viac ako osem percent. Akciový index MSCI pre Áziu a Tichomorie bez zahrnutia Japonska si odpisuje takmer päť percent. Vývoj na trhoch podľa BBC signalizuje, že britská burza začne obchodovanie so zhruba osempercentným prepadom.

6:45 Za vystúpenie Británie z EÚ hlasovalo vo štvrtkovom referende aj 76 percent voličov vo východoanglickom obchodnom meste Boston, kde je najvyššia miera prisťahovalectva z východnej Európy. Informovala o tom agentúra DPA. Po sčítaní hlasov z 327 volebných obvodov v Spojenom kráľovstve vedú zástancovia odchodu krajiny z tohto 28-členného bloku.

6:31 Podľa analýzy NBS sa v dôsledku obmedzenia tokov tovaru zníži náš rast HDP asi o 0,1 percentuálneho bodu ročne. „Toto číslo je pomerne malé a nebyť iných rizík, mohli by sme výsledok referenda očakávať v pokoji. Opak je však pravdou,“ upozorňuje analytik Tatra banky Juraj Valachy.

„Až ďalšie vyjednávania o podobe budúcej spolupráce medzi Európou a Veľkou Britániou nám dajú odpoveď či nebudú nasledovať podobný scenár ďalšie štáty, čo by pre Slovensko už malo citeľne negatívny účinok.“

Podľa analýzy banky sa dá na efekty Brexitu sa dá pozerať jednak z regionálneho, ale aj z časového pohľadu. Optimisticky by sa dalo povedať, že prvé dni po odsúhlasení vystúpenia Británie z EÚ sa fundamentálne nič nezmení.

Dôvodom je, že aktivovanie článku 50 Lisabonskej zmluvy poskytuje 2 roky na dohodnutie nových obchodných zmlúv medzi krajinami EÚ a Britániou. Po ich uplynutí sa automaticky ukončí platnosť európskych zmlúv, či už alternatívne zmluvy budú alebo nebudú dohodnuté. Preto sa nedá Brexit považovať za jednorazovú udalosť.

6:18 Britskí voliči sa rozhodli vystúpiť z Európskej únie - zhodne to podľa svojich prepočtov tvrdia britské televízie BBC, Sky News a ITV. Hoci stanice považujú tento výsledok za nezvratný, žiadny z oboch táborov zatiaľ nedosiahol 16,4 milióna hlasov, čo je považované za hranicu víťazstva. Brexit však vedie s 51,7 percentom hlasov a s náskokom milióna hlasov.

6:12 Britská libra klesla v reakcii na výsledky na najnižšiu úroveň za 31 rokov. Aktuálne sa drží na hranici 1,35 dolára. Už v deň hlasovania sa pred zmenárňami tvorili rady, ľudia si chceli zameniť peniaze na dovolenku kým je kurz ešte výhodný.

Brexit a bruselský pot: Briti sú oficiálne mimo únie

Ľudia si zamieňajú peniaze počas referenda. Zdroj: SITA/AP

Libra zažila najdivokejšiu noc za dlhé roky, keď po počiatočnom posilnení až k hodnotám okolo 1,48 dolára začala strmo padať a zatiaľ sa zastavila na hodnotách, ktoré sú podľa svetových agentúr najnižšími od roku 1985.

6:11 O dopadoch referenda by mali konať všetky únijné krajiny spoločne, nemá zmysel, aby ich oddelene riešili menšie skupiny štátov, je presvedčená nemecká kancelárka Angela Merkelová. Povedala to v Berlíne po stretnutí s novým šéfom rakúskej vlády Christianom Kernom.

5:45 Tábor stúpencov Brexitu podľa najnovšieho vývoja vedie v pomere 52 ku 48 percentám hlasov, čo činí 7,7 milióna hlasov proti 7,2 milióna hlasov. Celkovo sa volí v 382 obvodoch. Tie predstavujú všetky správne oblasti v Anglicku, Škótsku, Walese, Severnom Írsku a Gibraltáre.

Analytici tvrdia, že protieurópske nálady sú neočakávane silné v severoanglických mestách, ktoré sú výrazne zasiahnuté oslabením priemyslu a nezamestnanosťou.

Podporu Brexitu vyslovili voliči aj v ďalších rozsiahlych územiach Anglicka, ako aj vo Walese. Predpokladá sa však, že opačný tábor si opäť posilní svoju pozíciu, keď začnú prichádzať výsledky z ďalších londýnskych obvodov.

Odhady médií a finančných expertov však hovoria o tom, že v britskom referende zvíťazia zástancovia odchodu z EÚ. Podľa projekcie televízie Sky News získajú okolo 53 percent hlasov.

Zdroj stanice BBC z tábora priaznivcov zotrvania v únii hovorí o „veľmi chmúrnych“ vyhliadkach. Medzi zástancami Brexitu je naopak povznesená nálada. Líder protieurópskej strany UKIP Nigel Farage už verejne hovoril o víťazstve.

Sčítanie hlasov po štvrtkovom referende o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené na celom území Škótska, kde vo všetkých volebných obvodoch zvíťazili odporcovia tzv. brexitu, teda vystúpenia z tohto 28-členného bloku. V celkových predbežných výsledkoch však naďalej prevažuje opačný tábor. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila stanica BBC.

Naopak, baštou Brexitu je Wales, kde sa pre rozchod s Bruselom vyslovilo najmenej 17 z 22 obvodov, zostávajúcich päť si prialo v EÚ zostať. Londýn podľa priebežných výsledkov hlasoval prevažne pre EÚ, zvyšok Anglicka opačne.

V apríli agentúra S&P potvrdila Veľkej Británii hodnotenie úverovej spoľahlivosti na stupni AAA/A-1+ s negatívnym výhľadom. Uviedla pritom, že odhlasovanie odchodu by pravdepodobne poškodilo dôveru, investície a rast hrubého domáceho produktu. Potvrdenie ratingu odrážalo očakávania agentúry, že tesná väčšina v referende bude za zotrvanie v EÚ.

Hlasovanie za vystúpenie krajiny z 28-členného bloku by pravdepodobne viedlo k zníženiu ratingu Británie, vzhľadom na hlboké politické, finančné a obchodné väzby krajiny s Európou.

Má Cameron odstúpiť?

Britský premiér David Cameron by mal okamžite odstúpiť z funkcie, ak referendum vyhrajú odporcovia Európskej únie. Podľa agentúry Reuters to vyhlásil šéf protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage.

S ohľadom na priebežné výsledky, ktoré favorizujú Brexit, hľadí N. Farage na záver sčítanie hlasov s optimizmom. Po skončení hlasovania pritom v rozhovore so stanicou Sky News naznačil, že možno vyhral tábor zástancov únie.

Niekoľko desiatok zákonodarcov britskej vládnucej Konzervatívnej strany, ktorí podporovali vystúpenie svojej krajiny z EÚ, po skončení hlasovania vyzvalo premiéra Davida Camerona, aby zostal vo funkcii bez ohľadu na to, aký výsledok toto hlasovanie prinesie.

Podľa listu zverejneného britskými a zahraničnými médiami, ktorý podpísalo 84 členov parlamentu, má D. Cameron v prípade akéhokoľvek rozhodnutia voličov naďalej „mandát, ako aj povinnosť viesť národ“. Agentúra AP dodáva, že zostáva viac ako 60 konzervatívnych zákonodarcov, ktorí tento list nepodpísali.

Mnohí pozorovatelia sa vyjadrili, že premiér by mal odstúpiť, ak by voliči rozhodli v prospech vystúpenia z EÚ.

Rozhodoval aj ďážď

Hoci kampaň politikov vyvrcholila už v stredu a podľa britských predpisov bola v deň referenda vykázaná z rozhlasových a televíznych vĺn, naďalej prebiehala na sociálnych sieťach aj v uliciach.

Na verejných priestranstvách sa objavili prívrženci oboch táborov, ktorí chceli získať na svoju stranu nerozhodnutých voličov. Môžeme rozdávať letáky aj v deň referenda, stačí, keď sme aspoň 50 metrov od volebnej miestnosti, povedal ČTK jeden z aktivistov.

V Londýne a na juhovýchode Anglicka museli voliči doslova bojovať s nepriazňou počasia, keď sa brodili do referendových miestností. Pre prívalové dažde boli juhovýchodne od Londýna uzavreté dve volebné miestnosti, bola narušená prímestská doprava a uzavretých niekoľko staníc metra.

Brexit a bruselský pot: Briti sú oficiálne mimo únie

Voliči v East Hanningfield v Essexe sa brodia k volebnej miestnosti. Zdroj: SITA/AP

Zrušené tiež boli popoludňajšie vlaky z Londýna do miest na juh od metropoly. Nie všetci voliči sa tak dostali domov do svojich obvodov a referendových miestností.

Premiér David Cameron, ktorý v kampani pred referendom vytrvalo bojoval za zotrvanie krajiny v integrovanej Európe po odhlasovaní vyhlásil: „Choďte a hlasujte pre väčšiu a lepšiu Britániu vnútri reformovanej EÚ,“ odkázal predseda vlády voličom.