Podľa A. Kisku je E. Macron lídrom EÚ, ktorý má silnú víziu o tom, ako má únia vyzerať, píše denník Sme. „Európska únia nie je problém. Európska únia je riešenie,“ vyhlásil slovenský prezident s tým, že Francúzsko je partner, spojenec a priateľ Slovenska.

„Máme toho veľa, čo nás spája,“ povedal novinárom E. Macron. Zároveň pripomenul, že Francúzsko ako prvá krajina uznalo právo Slovákov a Čechov na samostatný štát.

Francúzsky prezident si tiež nemyslí, že v rámci EÚ možno hovoriť o rozdelení medzi starými a novými krajinami. „Slovensko ide v mnohom príkladom,“ dodal.

Dodal ďalej, že Európa nie je len otázka zemepisnej polohy, ale aj ambície, pričom Slovensko je v jadre Európy, napriek tomu, že mnohí to tak nevidia. Vyzdvihol, že SR vstúpila do EÚ, Schengenu aj eurozóny. Súhlasí s A. Kiskom, že treba neustále hovoriť o tom, čo EÚ prináša a ako sa má zmeniť.

Piatková oficiálna návšteva Slovenska je Macronovou prvou návštevou v strednej Európe. A. Kiska je rád, že navštívil ako prvé práve Slovensko nielen pre dobré vzájomné vzťahy oboch krajín.

„Hovorí, ako by sme mali EÚ vidieť, aj priamo pomenováva problémy a navrhuje riešenia,“ poznamenal. E. Macron verí, že lídri EÚ by sa mali vzájomne poznať. Ako podotkol, je to obohacujúce a nestačí sa raz za dva mesiace stretnúť na samite v Bruseli.

Rozdelenie a únava

Aktualizované o 17:01: Slovensko chce byť pre EÚ zodpovedným partnerom a chce byť pri všetkých aktivitách, ktoré smerujú k utužovaniu jednoty, sily a sebaobrany Únie. V tomto bude Slovensko vždy na strane Francúzska. Po rokovaní s E. Macronom o tom uistil predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Do Bratislavy prišiel Macron. Je to líder EÚ, vyhlásil Kiska

Zdroj: TASR

So šéfom Elyzejského paláca hovorili o témach hlbšej integrácie eurozóny, ale aj o kybernetických hrozbách či o projektoch obrany. V súvislosti s kybernetickými hrozbami a nedávnym útokom na slovenský rezort diplomacie sa P. Pellegrini s E. Macronom dohodli na hlbšej spolupráci v tejto oblasti.

„V krátkej dobe dôjde k stretnutiu expertov zo slovenskej aj francúzskej strany, ktorí budú hlbšie analyzovať veci, ktoré sa udiali na jednej alebo druhej strane a hľadať riešenia, ako sa im v budúcnosti vyvarovať,“ oznámil premiér.

Slovensko tiež podľa P. Pellegriniho podporuje myšlienku francúzskej hlavy štátu, aby sa čo najviac z rastúcich výdavkov na obranu minulo na európskom trhu. „Je to dobré pre EÚ, je to dobré pre naše dve krajiny, pre našich ľudí a zamestnanosť,“ myslí si slovenský premiér. Dodal, že Slovensko bude hľadať aj ďalšie konkrétne možnosti prieniku s Francúzskou republikou v oblasti obrannej spolupráce a vyzbrojovania.

P. Pellegrini tiež ocenil Macronove snahy o prehlbovanie európskej integrácie a vyhlásil, že aj Slovensko chce byť na tejto „modernej a dynamickej vlne“.

Francúzsky prezident zopakoval, že Slovensko je súčasťou jadra EÚ. Teší sa aj zo slovenskej podpory hlbšej spolupráce v rámci eurozóny i z iniciatívy zreformovať ju, s ktorou prišli Francúzsko a Nemecko.

Do Bratislavy prišiel Macron. Je to líder EÚ, vyhlásil Kiska

Zdroj: TASR

Francúzsky prezident na stretnutí s P. Pellegrinim hovoril aj o dvoch hrozbách, ktorým EÚ čelí. Podľa neho je to rozdelenie a únava. „Napriek tomu, že mnohí nás presviedčajú, že EÚ je štruktúrovaná, naša spoločná práca ukazuje, že sme schopní tieto rozdelenia prekonať,“ konštatoval E. Macron.

Na margo únavy zase francúzska hlava štátu uviedla, že pre občanov je Európa samozrejmosť, mier tu máme od nepamäti a to je výzva pre tých, ktorí chcú Európu zničiť.