Samospráva aj vláda chce, aby sa mesto počas predsedníctva aspoň trochu podobalo európskym metropolám. Od marca do polovice júna budú opravovať asfaltový povrch na hlavných ťahoch, Bratislavčanov čakajú dopravné obmedzenia.

Do jú
Bratislavu čaká veľká oprava ciest a skrášľovanie. Iba kvôli predsedníctvu
na
Bratislavu čaká veľká oprava ciest a skrášľovanie. Iba kvôli predsedníctvu
Bratislavu čaká veľká oprava ciest a skrášľovanie. Iba kvôli predsedníctvu
rekonštrukcie ciest a dopravné obmedzenia

Oprava každej cesty je plánovaná na jeden až dva týždne, minimum úsekov by sa malo opravovať tri týždne. Magistrát ich plánoval v súčinnosti s políciou aj Národnou diaľničnou spoločnosťou. Oprava asfaltového povrchu čaká okrem iných napríklad aj dopravne vyťaženú Trnavskú cestu, Štefánikovu ulicu, Palisády, Prokopa Veľkého, Hodžovo námestie či Námestie slobody.

Na tri „predsednícke“ augustové týždne, keď nebudú v hlavnom meste žiadne rokovania, je plánovaná aj oprava povrchu vozovky na Novom moste Moste SNP. S výnimkou tejto rekonštrukcie sa od júla do decembra v Bratislave nebude opravovať už nič okrem havarijných stavov.

Na skrášlenie 15 miliónov

Na zabezpečenie priebehu predsedníctva dostala bratislavská samospráva od vlády 15 miliónov eur. Peniaze z podielových daní a transfery zo štátneho rozpočtu totiž mestu ledva stačia na pokrytie bežných nákladov.

Za 14 miliónov hlavné mesto opraví asfaltový povrch na dvoch desiatkach ciest, natrie zábradlia na mostoch, opraví tri podchody, pribudnú lavičky a zeleň, zrekonštruujú pamiatky, vytlačia propagačné materiály.

V mestskej časti Staré Mesto za jeden milión eur nainštalujú bezplatnú wifi, v centre pribudnú nové nadzemné toalety, zeleň a kvetinové záhony, opravia dlažby na hlavných uliciach v pešej zóne historického centra. Staré Mesto by chcelo do začiatku predsedníctva stihnúť zo Židovskej ulice v podhradí vylúčiť dopravu a urobiť z nej pešiu zónu, čím by sa pre peších prepojilo historické centrum mesta s hradným kopcom.

Bezplatná wifi v centre

Staromestský predsednícky rozpočet ráta aj s vybudovaním bezplatnej wifi zóny v celom historickom centre až po nábrežie Dunaja. Bezplatná wifi by mala pomôcť uľahčiť orientáciu účastníkom zasadnutí, ktoré sa budú počas predsedníctva konať v Bratislave a mala by byť aj benefitom pre obyvateľov Starého Mesta, ktorí budú počas predsedníctva musieť znášať obmedzenia.

Podľa starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka nebude bezplatná wifi iba dočasným riešením, v centre mesta by mala fungovať natrvalo. Rovnako natrvalo by mala byť sprístupnená bezplatná wifi aj v areáli Bratislavského hradu.

Automatické toalety a samozavlažovacie kvetináče

Vďaka predsedníctvu SR v európskej rade v centre Bratislavy pribudnú aj nové verejné toalety. „Chceme nadzemné, vkusné, hodiace sa do historického centra, s podzemnými majú ľudia problém,“ povedal pre TREND.sk. Nové nadzemné plne automatické nerezové kontajnerové verejné toalety pribudnú na piatich miestach Starého Mesta – na Hviezdoslavovom námestí, pri Kostole Klarisiek, pri Medickej záhrade a dve v okolí Námestia slobody.

Samospráva plánuje z vládnej dotácie upraviť existujúcu či vysadiť novú zeleň v parkoch a záhradách, ale aj na niektorých uliciach. Magistrát plánuje vysádzať novú zeleň napríklad na Námestí Ľudovíta Štúra, na Zámockých schodoch, pod Mostom SNP, na Hradnom vrchu, na Dunajskej ulici či Rázusovom nábreží.

Pripravuje aj novinku – na Kamennom námestí, Námestí SNP, v okolí Starej Tržnice, na Štúrovej ulici a na Hodžovom námestí nainštaluje mobilnú zeleň v samozavlažovacích nádobách. V Starom Meste do leta pribudnú aj nové väčšie 80-litrové odpadkové koše. Práve na veľkosť odpadkových košov v centre mesta sa verejnosť dlhodobo sťažovala. Nainštalované menšie nepostačovali a bývali preplnené.

Pamiatky opravia čiastočne

Z Bratislavských pamiatok sa do predsedníctva dočká kompletnej obnovy iba Bratislavský hrad, ktorý je v správe Kancelárie Národnej rady SR. O jeho postupnej rekonštrukcii sa rozhodlo už v roku 2008, ukončenie veľkej časti prác je podľa šéfa komunikačného odboru NR SR Martina Dorčáka naplánované práve do začiatku predsedníctva. Hrad bude slúžiť predovšetkým na reprezentačné podujatia.

Lídri európskych krajín už budú môcť využívať kontroverzné a kritizované nové podzemné garáže v areáli hradu, ktoré sú postavené uprostred unikátnych archeologických nálezov. Časť týchto unikátnych keltsko-rímskych pamiatok, ktoré posúvajú dejiny osídlenia Bratislavy ako významného sídla do prvého storočia pred naším letopočtom, bude do začiatku predsedníctva tiež sprístupnená.

Z pamiatok v správe magistrátu z vládnej dotácie Bratislava obnoví fasádu Mirbachovho paláca a Klarisiek a zrekonštruuje ciferník hodín na Radničnej veži na Hlavnom Námestí. Opraví a vymení mobiliár či osvetlenie v Primaciálnom paláci. Staré Mesto z dotácie opraví dlažbu v historickom jadre na Michalskej, Baštovej, Panskej, Ventúrskej, Sedlárskej, či Laurinskej ulici. Obnoví napríklad aj dlažby a povrchy na Zámockých schodoch.

Čo nás čaká počas predsedníctva

Rada Európskej únie je hlavným rozhodovacím orgánom EÚ. Tvoria ju príslušní ministri členských štátov, ktorí rozhodujú o spoločnej politike únie. Rade predsedá vždy jeden členský štát na pol roka. Predsedajúcemu štátu pomáha štát, ktorému sa predsedníctvo skončilo a štát, ktorého predsedníctvo bude nasledovať. Slovensko preberie predsedníctvo 1. júla po Holandsku a odovzdávať ho bude 31. decembra Malte.

Ako predsednícky štát bude Slovensko viesť rokovania o novej európskej legislatíve či aktuálnych politických otázkach, teda napríklad aj o utečeneckej kríze. V Bratislave bude počas polroka 20 podujatí na vysokej a ďalších 200 na expertnej úrovni. Očakáva sa, že do mesta príde okolo 20-tisíc delegátov.