Hrubý domáci produkt na obyvateľa Bratislavy dosahoval v roku 2013 podľa štatistiky 184 percent priemeru EÚ a predčil tak nielen Viedeň a Prahu, ale napríklad aj Štokholm (179) či Île de France (175), región zahŕňajúci Paríž a jeho okolie. Ide o progres oproti roku 2010, keď Bratislavský kraj dosahoval 176 percent priemeru HDP v EÚ a umiestnil sa na siedmej priečke.

Pozíciu najbohatšieho regiónu EÚ si aj tento rok s prehľadom udržal Londýn, kde HDP na obyvateľa dosahoval 325 percent EÚ. Za ním sa umiestnilo Luxembursko (258), ktoré štatisticky tvorí jediný región, Brusel (207), Hamburg (195) a holandský Groningen (187). Do prvej desiatky sa dostal aj región Horného Bavorska s Mníchovom (172).

Sedem z desiatich najbohatších regiónov Európskej únie tvoria hlavné mestá, prípadne oblasti v ich bezprostrednom okolí. Metropoly sú najbohatšími regiónmi svojich krajín aj vo väčšine ostatných krajín EÚ, výnimku tvorí iba Berlín, Rím a Amsterdam.

Pozíciu hlavných miest však podľa Eurostatu môžu do veľkej miery ovplyvňovať ľudia, ktorí do nich dochádzajú za prácou. „Bohatstvo“ hlavných miest môže byť tak v štatistike nadhodnotené na úkor blízkych regiónov.

Najchudobnejší je podľa Eurostatu, s HDP na obyvateľa vo výške 27 percent priemeru, francúzsky zámorský departement Mayotte. Do dvadsiatky európskych regiónov s najnižším HDP patrí ešte päť bulharských, päť rumunských, štyri maďarské a päť poľských miest.