Rezort dopravy zabezpečil peniaze na prípravu dvoch projektov, ktoré významne zlepšia cestovanie vlakom do Bratislavy zo smeru od Komárna, Dunajskej Stredy a satelitných obcí na Žitnom ostrove.

Vďaka eurofondom vznikne záchytné parkovisko na exponovanej železničnej zastávke Nové Košariská pri Dunajskej Lužnej. Rovnako bola podpísaná zmluva o financovaní aj na projektovanie prestupného terminálu v bratislavskom Ružinove.

Stanica Ružinov

Terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP) v Ružinove sa vybuduje ako nástupište, z ktorého budú môcť cestujúci čo najjednoduchšie prestúpiť z vlaku na autobusy, električky či trolejbusy.

Umožní napojenie nielen na existujúce, ale aj na budúce prestupné uzly s MHD. Súčasťou terminálu bude peší podchod pod železničnou traťou k neďalekým obchodným a kancelárskym centrám. V lokalite sa nachádza nákupné centrum Avion, obchodné domy Ikea, Kika a OBI, obchodné centrum Korzo a bizniscentrum Galvaniho.

Súčasťou projektu je aj naprojektovanie odbočky, ktorá zvýši priepustnosť železničnej trate v úseku Dunajská Streda – Bratislava-Nové Mesto. Existujúce trate budú prepojené koľajovými spojkami, a tým sa zriadi odbočka, ktorá zvýši kapacitu jednokoľajnej trate.

Celková suma nenávratného finančného príspevku od EÚ je 484 640 eur. Termíny spracovania projektovej dokumentácie sú nastavené tak, aby obidve časti projektu TIOP Ružinov boli v predpokladanom termíne do decembra 2023 už realitou.

„Novým terminálom umožníme cestujúcim bezproblémový a rýchly prestup ,suchou nohouʻ  z vlaku na mestskú hromadnú dopravu a opačne. Pomôžeme tak skrátiť čas dochádzajúcich ľudí do centra mesta a využívaním verejnej osobnej dopravy znížime počet áut ,“ povedal k tomu minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal.

Parkovisko v Nových Košariskách

Záchytné parkovisko na zastávke Nové Košariská bude po Pezinku a Ivanke pri Dunaji už tretím parkoviskom financovaným z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII).

Malo by mať 165 parkovacích miest, z toho 10 miest pre osoby so zdravotným postihnutím, a v jeho uzavretom areáli parkoviska bude aj stojisko pre 50 bicyklov. Vybuduje sa tiež autobusová zastávka a chodník pre peších.

Na projektové práce bola z OPII vyčlenená suma 123 870 eur. Eurofondy by malo pokryť aj náklady na samotnú realizáciu parkoviska, ktoré by malo byť dokončené v roku 2023.

Na snimke Jesenskeho a Mostova ulica, na ktorych bude v case konania predsednictva SR v Europskej unii vyluka elektrickovej dopravy.
Neprehliadnite

Bratislava dostane na nákup električiek z eurofondov 70 miliónov eur