Podľa úradu bolo zavedenie poplatku za VIP služby na termináli všeobecného letectva nebolo v poriadku. Poplatok totiž platil každý, kto terminálom prešiel.

„Vstup na terminál je spoplatnený iným typom poplatku. Týmto dochádzalo k situácii, že poplatok platili aj klienti, ktorí o takéto služby nemali záujem a nevyužívali ich,“ uviedol PMÚ s tým, že protisúťažné konanie bratislavského letiska bolo ukončené 31. augusta 2017.

„V rámci správneho konania Letisko M. R. Štefánika predložilo žiadosť o urovnanie. Úrad po vyhodnotení všetkých skutočností súhlasil s procesom urovnania, na základe čoho bola letisku znížená pôvodne uložená pokuta o 30 percent, a to na sumu 127-tisíc eur,“ konštatoval PMÚ.

Podmienky menili potichu

Letisko podmienky využívania VIP salónika potichu zmenilo začiatkom jesene. Protimonopolný úrad začal proti nim konanie za zneužívanie dominantného postavenia vlani v júli. Takzvanú full VIP, za ktorú naďalej poberá 49 eur za každého odlietavajúceho cestujúceho už od septembra poskytuje len ako možnosť výberu.

Ako táto zmena ovplyvnila využívanie VIP terminálu letisko povedať nechce. Počty cestujúcich, ktorí ho využívajú, považuje v súčasnosti za internú informáciu letiska.

Keď však terminál v lete 2016 otváralo, pochválilo sa, že za približne mesiac, čo funguje prešlo cezeň viac ako tisíc VIP cestujúcich, medzi nimi britská premiérka Theresa Mayová, hudobná skupina Iron Maiden či futbalita Martin Škrtel.

Prekazené plány

Salónik pre veľmi dôležité osoby, čiže VIP terminál otvorili na letisku pred rokom a pol. Tisíc metrov štvorcových zrekonštruovali za tristotisíc eur.

Ešte pred pol rokom generálny riaditeľ letiska Jozef Pojedinec predpokladal, že do roka a pol, teda asi do konca roka 2018, by sa mali investície vrátiť. Nestane sa tak.

Letisko vo všeobecnosti nemá veľa zdrojov na obnovu, napríklad na zvýšenie kapacity parkoviska pred letiskom. Všetko stojí peniaze, ale investícií, ktoré potrebujeme, je príliš veľa na to, aby sme na toto mohli vyčleniť peniaze, zareagoval na jeseň v rozhovore pre TREND J. Pojedinec.