Predloženie petície s podpismi aspoň 30 percent obyvateľov je od roku 2013 podmienkou na to, aby zastupiteľstvá obcí a miest na Slovensku mohli presadiť zákaz hazardných hier. Dostatok podpisov získali organizátori petície nielen v Bratislave, ale aj v ďalších slovenských mestách.

V Bratislave sa pod petíciu podpísalo viac ako 136-tisíc obyvateľov. Teraz ale mesto zistilo, že mu viac ako tretina z celkového počtu asi 8-tisíc hárkov s podpismi chýba Podrobnosti o zmiznutí dokumentov nie sú známe.

„Nevieme, čo sa stalo, kedy sa to stalo, ani ako sa to stalo. Viem si predstaviť, kto by profitoval z toho, aby petícia bola ohrozená, nechcem však špekulovať,“ uviedol I. Nesrovnal, ktorý je zároveň predsedom petičného výboru. Odmietol odpovedať na otázky novinárov, kde boli hárky uložené a kto k nim mal prístup.

Napriek incidentu chce mesto podľa primátora pripraviť návrh príslušného nariadenia proti hazardu ešte tento rok tak, aby začalo platiť na začiatku budúceho roku. „Existujú kópie hárkov. Tým sme týmto mafiánom urobili čiaru cez rozpočet. Urobíme všetko pre to, aby cieľ petície, teda prísne regulovať hazard v Bratislave, bol naplnený. Takéto mafiánske metódy nás nezastrašia,“ povedal I. Nesrovnal.

Zmiznutie hárkov s podpismi odsúdila aj iniciatíva Zastavme hazard, ktorá zber podpisov organizovala. „Čo sme nečakali, bola sprostá krádež hárkov po odovzdaní a spočítaní priamo na magistráte. Je vidieť, že tu bol niekto veľmi zúfalý a zúfalo potreboval zabrániť zákazu hazardu,“ uviedol vo vyhlásení zástupca iniciatívy Peter Beňa.

Záujem o hazardné hry na Slovensku rastie. Vklady do týchto hier sa vlani zvýšili o pätinu na 3,04 miliardy eur. V prepočte na obyvateľa to predstavuje 559 eur, čo zodpovedá viac ako polovici priemernej mesačnej mzdy v krajine.