Napadnutý Filipínec Henry následkom zranení podľahol. Vo štvrtok zomrel v Ružinovskej nemocnici v Bratislave, informoval denník Nový Čas.

Polícii sa podarilo krátko po incidente zadržať a obviniť útočníka. Prokurátor okresnej prokuratúry nevidel v tomto prípade dôvod na väzbu a muža prepustil na slobodu. Podľa bývalého vyšetrovateľa Petra Vačoka ale zrejme išlo o pokus o vraždu.

„Pokiaľ mu útočník skutočne kopal do hlavy, ja ako vyšetrovateľ by som ho stíhal za pokus o vraždu, pretože hlava je životne dôležitý orgán a pokiaľ niekoho opakovane kope do hlavy, musí byť uzrozumený s tým, že ho môže aj zabiť,“ povedal pre Nový Čas.

Odsúdenie od premiéra až po opozíciu

Postup okresnej prokuratúry nenašiel pochopenie ani u nadriadených, v súčasnosti ho má na pokyn Generálnej prokuratúry (GP) krajský prokurátor. „Príslušné spisové materiály v predmetnej trestnej veci preskúma prokurátor GP. Nad vecou bude vykonávať dohľad,“ dodala hovorkyňa GP Andrea Predajňová.

„Dôvod, prečo sa prokurátor krajskej prokuratúry nestotožnil s návrhom vyšetrovateľa, si v pondelok pozorne vypočujem a prípad budem sledovať,“ uviedol v stanovisku minister spravodlivosti Gábor Gál. Privítal aj fakt, že bude vedené trestné stíhanie pre mimoriadne závažnú právnu kvalifikáciu. V nedeľu vyšli správy o tom, že muža stíhajú za zabitie, za ktoré je trestná sadzba 7 až 12 rokov vo väzení.

„Nemôžem tolerovať, že vrahovia si voľne môžu chodiť po našich uliciach,“ povedal pre Denník N premiér Peter Pellegrini. „S vrahom nemôžeme mať zľutovanie a spravodlivosť musí zakročiť okamžite.“ Situáciu označil za zlý signál pre spoločnosť.

Násilie, ale aj postup prokuratúry odsúdili mnohí ďalší politici z koalície aj opozície. Podpredseda SaS Ľubomír Galko hovorí o „megaškandále na prokuratúre“ a útočníka nazval vrahom.

„Neexistuje na svete taká záruka, na základe ktorej by mohol niekto povedať, že tu nie je riziko, že to takýto psychopat spraví znova. Takže možnosť pokračovania v trestnej činnosti tu je. Zároveň aj možnosť ovplyvňovania svedkov z jeho strany - tých, ktorí boli pri tom beštiálnom čine prítomní je celkom reálna.“

Páchateľom mohol byť neonacista

Útočník podľa Nového času pochádza z Dunajskej stredy a volá sa Juraj H. K článku zverejnil aj fotku muža v zrkadle, ktorú na sociálnu sieť zverejnil účet s menom Juraj Hossu. Zdroj informácií v článku bližšie spresnený nie je, neskôr však rovnakú fotografiu s rozostrenou tvárou použila facebooková stránka polície.

Používateľ mal na svojom profile na Facebooku fotku odevu Ku Klux Klanu z múzea s popisom „Ku klux klan outfit not bad :)“. V inom príspevku zverejnil fotku ruskej vodky s popisom „white power :)“, čo v preklade znamená biela sila.

Takzvaní white power skinheads sú subkultúrou, pre ktorú je typický rasizmus a násilie v uliciach. Veria v nadradenosť bielej rasy nad ostatné, v médiách bývajú označovaní ako neonacisti.

Pre rodinu organizujú zbierku

Vo štvrtok sa v Bratislave konala aj pietna spomienka na zabitého. Desiatky ľudí bez väčšej organizácie na Facebooku prišli zapáliť sviečku na Obchodnú ulicu.

„Došli sme si pripomenúť tohto človeka, ktorý sa zastal žien a myslíme si, že sa nič nedialo okolo toho, nikto nič nehovoril. Zdalo sa mi to trápne nechať to prejsť, akoby to bola bežná vec,“ povedal organizátor na začiatku.

Zamestnanci firmy, pre ktorú Filipínec aj obťažované ženy pracovali, pre jeho rodinu zorganizovali zbierku.