Bratislava potrebuje kvalitné prvé kongresové centrum na svetovej úrovni. Hovoria to odborníci, vláda, ale aj samotní organizátori, ktorí kongresy usporiadajú. K tomu sa pridáva aj kultúra. Hoci tá je dnes na kolenách, s novým centrom by dostali stánok svetového rangu.

Otázky vyvolávala fakt, že štát sa spolieha na občianske združenie, ktoré by malo pomocou pracovnej skupiny určiť lokalitu výstavby a v značnej miere nastaviť pravidlá. Prečo to nedokáže štát a potrebuje na to tretí sektor? Zo skúseností vieme, že ak sa dohodne štát priamo s developerom, nemusí to dopadnúť vždy dobre.

Nový Istropolis, námestie
Neprehliadnite

Bratislava chce byť centrom svetových kongresov, ročne stráca 85 miliónov

Pripomeňme si predražovanie národných projektov či výstavbu Národného futbalového štadióna. Slovensko čaká národný pokus spolupráce štátu a tretieho sektora, ktorý bude mať strategický charakter. Je preto legitímne pýtať sa, akú rolu v celom procese bude zohrávať občianske združenie.

Kritici hovoria, že štát si neurobil domácu úlohu. Že sa spolieha na jednu štúdiu predstavenú občianskym združením, ktorú videl len málokto. Pýtajú sa, prečo nemôže mať štát väčšie kompetencie v rozhodovaní o novom národnom projekte. Aktuálne sa čaká na pracovnú skupinu – vytvorenú občianskym združením – ktorá vytvorí štúdiu realizovateľnosti. Skupinu majú tvoriť odborníci svetového formátu.

Ich štúdiu následne posúdi ÚHP – Útvar hodnoty za peniaze, prejde to cez Protimonopolný úrad a následne bude projekt posudzovať Európska komisia. A čo je najdôležitejšie, pravidlá štátnej pomoci nedovoľujú vytvárať zisk. Ani pri prevádzke a ani pri predaji.

Ak sa vytvorí, musí byť odvedený štátu. Keďže 75 percent svetových kongresových centier je v strate, je logické, že sa veľkí developeri nehrnuli do jeho výstavby. Štát však ponúka 60 miliónov, vynorili sa tri projekty a záujemcov môže byť nakoniec viac.

Na snímke Alexander Rozin mladší.
Neprehliadnite

A. Rozin mladší: Inchebu nevnímame ako monopol. Konkurencie sa nebojíme

Je kritika úlohy štátu oprávnená? Áno. Desiatky miliónov eur z nášho vrecka nie je málo a nemali by o nich rozhodovať len ľudia z tretieho sektora. Je pravdou, že štát je zatiaľ veľmi pasívny a bolo by dobré nastaviť jasné pravidlá. Má to však háčik. Zaznamenali sme pokusy, kedy sa developeri snažili lobovať priamo so štátom, aby občianske združenie obišli. Prečo? Národný futbalový štadión môže byť odpoveďou.

A čo ak by sa štát sám rozhodol postaviť kongresové a kultúrne centrum? Nevtipkujme. SND sa stavalo dlhých 27 rokov a Rázsochy sa ani nepostavili, zbúrali sa. Slovensko tak čaká veľký kongresový zápas, ktorý zatiaľ vyhráva občianske združenie. Čakáme na odvetu štátu.