Na protestnom zhromaždení „Spoločne proti nenávisti - Bratislava blokuje“ sa v sobotu na Hodžovom námestí v Bratislave zišlo približne dvesto ľudí. Organizátori ho označili za demonštráciu proti rasizmu, fašizmu, za solidaritu s utečencami a proti nenávisti.

Podľa organizátorov zhromaždenia „Spoločne proti nenávisti - Bratislava blokuje“ neonacisti a neofašisti sa snažia využiť nenávistné nálady v našej spoločnosti namierené voči imigrantom. "Odmietame, aby diskusiu o prijatí niekoľkých stoviek utečencov v našej krajine určovali neonacisti. Odmietame, aby smer tejto diskusie určovala nenávisť, xenofóbia, nacionalizmus a rasizmus," napísali organizátori sobotňajšieho zhromaždenia v pozvánke na sociálnej sieti Facebook.

Stretnutie s dymovnicami

V rovnaký deň je v Bratislave zároveň aj protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“, ktoré protestovalo proti prílevu imigrantov do Európy. Toto zhromaždenia podporilo niekoľko tisíc najmä mladých ľudí. Zhromaždenie smerovalo z bratislavskej hlavnej stanice na Námestie SNP. 

Organizátori protestu si myslia, že prílev afrických imigrantov v súčasnosti ohrozuje Európu. „Ako Slováci, Slovania a Európania preto jednoznačne odmietame, aby hlupáci z Bruselu a europarlamentu svojimi nelogickými rozhodnutiami ničili základy pôvodnej európskej kultúry a prosperity,“ napísali organizátori sobotňajšieho protestného zhromaždenia v pozvánke na sociálnej sieti Facebook.

„Nie sme tu len preto, aby sme zastavili imigrantov, ale aby sme zastavili aj tých, ktorí nás ničia za parlamentu a vlády,“ hovoril Marián Kotleba za potlesku ľudí, ktorý odpovedali pokrikom „Obesiť!“.

Pred Prezidentským palácom sa obe davy stretli, prívrženci smerujúci na Námestie SNP hádzali do zhromaždenia na Hodžovom námestí dymovnice. Z davu zneli slová ako "fašistov tu nechceme alebo antifa". Na bezpečnosť dohliadali mestskí aj štátni policajti s vodným delom, kukláči a ťažkoodenci. Priaznivci utečencov sa potom v sprievode polície z Hodžovho presunuli na Hurbanovo námestie.

785 utečencov

Protest bol reakciou na to, že Európska komisia koncom mája zverejnila návrh na relokáciu utečencov. Ako sa uvádza na stránke Európskej komisie, Slovensko by malo prijať 471 utečencov z Talianska a 314 z Grécka, spolu teda 785 utečencov. Celkovo chcú relokovať 40-tisíc utečencov. Členské štáty by mali za každého utečenca dostať šesťtisíc eur.

Krajiny V4 a prezident Francúzska Francois Hollande sa najnovšie v piatok 19. júna na summite v Bratislave zhodli, že riešenie problémov migrácie v Európe cez kvóty pre jednotlivé krajiny na prijatie migrantov nie je správne.

Francúzsky prezident zdôraznil, že Európa musí konať, ale vnucovanie čísel nie je správna metóda. Podľa neho je potrebné zabrániť narastaniu migračných tokov a rozlíšiť ekonomických migrantov a tých, čo majú právo na azyl a pomôcť im. Kvóty odmietol aj prezident Andrej Kiska, zdôraznil ale, že musíme pomôcť tým, ktorým skutočne ide o život. 

Aktualizované 21. júna 2015 o 13:40

V hľadáčiku svetových agentúr

Sobotnému pochodu proti imigrácii v Bratislave sa venovali aj zahraničné tlačové agentúry. Reuters informovala o 60 zadržaných ľuďoch a poškodení policajných áut demonštrantami, ako aj o napadnutí divákov cyklistických pretekov.

Pochod bol zameraný proti kvótam ako spôsobu zvládnutia prílivu imigrantov do Európy. V Bratislave proti tomu protestovalo niekoľko tisíc ľudí, napísala agentúra AP. 

Približne 300 demonštrantov napadlo divákov cyklistických pretekov a dostalo sa do potýčok s policajtmi. Preteky museli organizátori prerušiť, upozornila AP. Agentúra tiež citovala policajnú hovorkyňu Tatianu Kurucovú, podľa ktorej slovenská polícia zadržala niekoľko desiatok demonštrantov. 

 

V Bratislave sa pochodovalo a kričalo kvôli utečencom, protesty zaujali aj v zahraničí

Zdroj: SITA / Martin Medňanský

Pálenie vlajok

Dvaja priaznivci krajnej pravice zo západočeských Karlových Varov roztrhali v sobotu odpoludnia na bratislavskej demonštrácii proti prílivu utečencov do Európy vlajku Európskej únie.

Vlajku EÚ im nad hlavami podali slovenskí radikáli a vyzvali ich, aby ju spálili, pretože v Českej republike to nie je trestný čin. Česi nakoniec vlajku "len" roztrhali.

Demonštrácia mala neskôr dohru, lebo kvôli niektorým chuligánom museli byť prerušené medzinárodné cyklistické preteky, informoval v sobotu večer český spravodajský portál Novinky.cz o udalostiach v slovenskej metropole.

"Prišli sme podporiť túto akciu. Nechcem, aby Európu zaplavili prisťahovalci," povedal český účastník Petr pre Novinky.cz. Medzi niekoľkými tisíckami krajne pravicových demonštrantov z celého Slovenska a ČR sa nachádzali aj futbaloví priaznivci z Brna a Ostravy.

"Som proti prisťahovalcom, islamu a celkovo proti tomu, čo sa deje v Európe," citoval portál Karola. Ten držal transparent s preškrtnutým slovom "islam". Jeho kamarát Igor ho doplnil, že problémom nie sú iba prisťahovalci, ale celá Európa stojí na križovatke. "Kedysi nám všetko prikazovali z Moskvy, a teraz to robia z Bruselu," uviedol.

Novinky.cz napísali, že polícia musela od seba oddeliť zástancov krajnej pravice od účastníkov zhromaždenia proti neznášanlivosti, ktorých bolo oveľa menej - ale k priamej zrážke nedošlo.

Portál uviedol, že po skončení demonštrácie niekoľko desiatok radikálov napadlo divákov medzinárodnej cyklistickej súťaže City Down Hill, ktorá sa konala pod Bratislavským hradom, a preteky museli prerušiť, keď výtržníci vtrhli na trať. Polícia tam zatkla niekoľko agresorov.

Takisto informoval, že na bratislavskej hlavnej stanici potom skupina extrémistov napadla rodinu zo Saudskej Arábie.

V Bratislave sa pochodovalo a kričalo kvôli utečencom, protesty zaujali aj v zahraničí

Zdroj: SITA / Martin Medňanský

Obchádzka GLOBSEC-u

Český spravodajský portál iDNES.cz v článku tiež informoval, že v Bratislave sa konal protest proti migrantom a jeho účastníci napadli Arabov. Web uviedol, že účastníkov protestu bolo asi 6-tisíc, niektorí z nich v kuklách napadli divákov a kameramana na neďalekých cyklistických pretekoch.

Web iDNES.cz pripomenul, že v Bratislave sa v týchto dňoch koná globálne bezpečnostné fórum GLOBSEC, na ktoré sa zišli politici, diplomati a akademici z celého sveta, ale krajne pravicoví demonštranti na miesto konania nezamierili.

Diskusií na GLOBSEC-u sa napríklad zúčastnil námestník generálneho tajomníka NATO Alexander Vershbow, vplyvný americký republikánsky senátor John McCain, český premiér Bohuslav Sobotka alebo ruský historik Andrej Zubov.