V hlavnom meste pôjde o pochod z Námestia SNP k budove parlamentu. Aktivisti v tejto súvislosti kritizujú štátne orgány za to, že ani po siedmich mesiacoch verejnosť nepozná vraha novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

„Prešlo už 6 mesiacov od vymenovania vlády Petra Pellegriniho. Táto vláda mala urobiť všetko preto, aby mohli ľudia opätovne dôverovať v štátnu moc, veriť v nezávislosť polície, prokuratúry, súdnictva a vlády práva. Miesto toho vidíme snahu o ovládnutie ústavného súdu, ktorý je mnohokrát poslednou záchranou brzdou pred svojvôľou politikov v parlamente. Sme svedkami neschopnosti prijať dobrý zákon o policajnom zbore, ktorý odpolitizuje voľby policajného prezidenta a odníme policajnú inšpekciu z rúk ministra vnútra,“ píšu aktivisti v stanovisku.

Výsmech slušným ľuďom

Je podľa nich smutným konštatovaním, že napriek tomu, že vláda má za sebou už polrok svojho vládnutia, nevidia zlepšenie, práve naopak zhoršenie situácie. Vymenovanie Denisy Sakovej považujú za výsmech všetkým slušným ľuďom.

Smer by nemal mať podľa organizátorov politickú kontrolu nad ministerstvom vnútra. „Kým to tak bude, nedočkáme sa žiadneho vyšetrenia politických či korupčných káuz. Za absolútnu aroganciu moci však považujeme menovanie Tibora Gašpara za poradcu ministerky. Po tom, ako tohto pána desiatky tisícov ľudí na námestiach vyzývali na odchod, dostal ďalšiu verejnú funkciu,“ píše sa v stanovisku.

Cez leto zasa Slovenskom otriasli zistenia o zapojení Slovenska do únosu vietnamského podnikateľa. Je tak neprijateľné, aby členský štát EÚ pomáhal komunistickej krajine s únosom jej občana. A je absolútne neprijateľné, aby Denisa Saková, ktorá ako vtedajšia štátna tajomníčka zodpovedala za vládny špeciál, bola naďalej ministerkou vnútra. Ministerstvo vnútra viackrát pri odpovediach ohľadne únosu Vietnamca klamalo, píšu aktivisti.

Denisa Saková nemá čo robiť na ministerstve vnútra. Smer nemôže kontrolovať ministerstvo vnútra, pretože nerobí nič iné len zametá kauzy pod koberec.

Ďalším problémom sú slovenskí farmári, ktorých si štát naďalej nevšíma. Problémy so šikanou na ich vlastnej pôde, s nejasným rozdeľovaním dotácií na pôdu sú podľa organizátorov stále ignorované. Nehovoriac o tom, že v tejto krajine stále „naši ľudia“ poberajú dotácie na cudziu pôdu, kým farmári musia stáť pred úradom vlády a prosiť sa Petrovi Pellegrinimu, ktorý ich neprijal.

Požiadavky sú nenaplnené

Požiadavky desiatok tisícov ľudí stále neboli splnené. Vražda Jána a Martiny nie je vyšetrená a nová vláda nie je dôveryhodná. Miesto toho sa nás vládni politici snažia „uvariť ako žabu“. Každý týždeň nová kauza a stále sa tvária, že sa nič nedeje, že všetko je v poriadku a situácia je „znormalizovaná“.

„Preto už tento piatok budeme o 19:00 pochodovať z Nám. SNP pred Národnú radu Slovenskej republiky. Ukážeme tak spoločne politikom, že sme nikam neodišli a stále voláme po slušnom a spravodlivom Slovensku, kde sa kauzy vyšetrujú, nie zametajú pod koberec, kde vládne právo a nie svojvôľa našich ľudí. Ukážeme politikom, že oni majú slúžiť nám a že politika má byť službou všetkým ľuďom.

Počas celého pochodu, na znak našej úcty k Jánovi a Martine, našej vytrvalosti a nádeje, budeme svietiť lampášmi, mobilmi alebo baterkami. Svetlo vždy porazí tmu," dodali aktivisti.