Petíciu chcú dávať obyvateľom podpisovať na rôznych kultúrnych či športových podujatiach mestských častí, informuje agentúra TASR

Podstatou petície je žiadosť obyvateľov Bratislavy vo veku od 18 rokov adresovaná mestskému zastupiteľstvu na prijatie všeobecne záväzného nariadenia. Musí ju podpísať minimálne 30 percent dospelých Bratislavčanov. Samotné nariadenie následne prijme hlavné mesto ako obec s platnosťou pre celé svoje územie, teda aj jej mestské časti. 

„Do doby, kým dobehne petícia, chceme zaviesť dočasnú reguláciu hazardu a pomocou VZN obmedziť otváracie hodiny týchto prevádzok,“ uviedol primátor Ivo Nesrovnal pre TASR. Zároveň pripomína, že v súčasnosti samospráva ťahá v boji s hazardom za kratší koniec. „Ak prevádzkovateľ splní všetky zákonné podmienky, hlavné mesto mu individuálnu licenciu musí vydať,” vysvetľuje.

Mesto podľa neho nechce v budúcnosti povoľovať prevádzky hazardných hier v určitých miestach, napríklad pri školách.

Podľa Asociácie zábavy a hier a Asociácie prevádzkovateľov videohier iniciátori petície sledujú skôr politické ciele ako záujmy občanov mesta. Nikto z nich vraj zatiaľ nepomenoval konkrétne problémy konkrétnych prevádzok. Asociácie tvrdia, že nemajú žiadne informácie, podľa ktorých by v herných prevádzkach dochádzalo k početnejším incidentom, píše TASR. Plošným zákazom herného priemyslu by zároveň mesto podľa nich stratilo príjem z odvodov a správnych poplatkov vo výške viac ako 4,5 milióna eur ročne.