Hlavné mesto SR Bratislava predá pozemky pod bratislavský obchvat Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na zasadnutí zastupiteľstva. Návrh sa týkal predaja bratislavských pozemkov v katastrálnom území Podunajské Biskupice, Ružinov a Nivy pre usporiadanie pozemkov pod stavbami R7, D4 v prospech NDS, ktorá bola žiadateľom.

Bratislava odklepla predaj pozemkov pod obchvat

Zdroj: Andreas Levers

Trest odňatia slobody na 23 rokov a šesť mesiacov uložil košický okresný súd Ladislavovi K. s najprísnejším stupňom stráženia, pričom mu uložil aj ochranný dohľad na dobu troch rokov. Okresný súd ho uznal vinným z dvoch závažných zločinov – výbuchu pri košickej prevádzke rýchleho občerstvenia McDonald's v decembri 2011 a zaslanie výbušného systému inštalované v knihe košickému veterinárnemu lekárovi, ako aj ďalších ôsmich zločinov a prečinov. V pôvodnom procese bol obžalovaný odsúdený za terorizmus a ďalšie trestné činy na 25 rokov väzenia.

Slovenskí farmári tento rok dosiahnu najlepšiu úrodu za ostatné roky. Po očakávanej rekordnej žatve obilia by mali oproti vlaňajšku zaznamenať vyššie výnosy aj u ďalších plodín. Vyplýva to z údajov štatistického úradu.

Sociálna poisťovňa od 1. októbra tohto roka rozširuje spôsob povinnej elektronickej komunikácie so zamestnávateľmi. Od začiatku budúceho mesiaca budú zamestnávatelia povinní poisťovni zasielať v elektronickej forme aj ďalšie tlačivá, a to registračný list zamestnávateľa - zmena a odhláška. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Nálada v priemysle na Slovensku sa v septembri zlepšila. Podľa pravidelného konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR totiž indikátor dôvery v priemysle vzrástol o 5 bodov na hodnotu 6 bodov a opäť sa vrátil nad úroveň dlhodobého priemeru. Vývoj indikátora priaznivo ovplyvnilo hlavne pozitívne hodnotenie očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace.

Druhá najväčšia banka v Nemecku Commerzbank zruší 9 600 pracovných miest, čo predstavuje približne 20 percent celkovej pracovnej sily, zlúči divízie a za tento rok nevyplatí dividendu. Opatrenia sú súčasťou plánu reštrukturalizácie spoločnosti, ktorého cieľom je zlepšiť ziskovosť banky, uvádza sa vo vyhlásení.

Bratislava odklepla predaj pozemkov pod obchvat

Plánované trasovanie diaľnice D4 Zdroj: NDS

Švédsko plánuje od roku 2018 opätovne zaviesť povinnú vojenskú službu - osem rokov po tom, ako ju táto škandinávska krajina zrušila. Švédsko, ktoré na svojom území nezažilo ozbrojený konflikt za uplynulé dve storočia, ukončilo povinnú vojenskú službu s tvrdením, že branná povinnosť nespĺňa požiadavky modernej armády.

Americká ekonomika rástla v druhom štvrťroku rýchlejšie ako sa dosiaľ očakávalo. Hrubý domáci produkt (HDP) sa v celoročnom prepočte zvýšil o 1,4 percenta, zatiaľ čo predchádzajúci odhad predstavoval 1,1 percenta. Vyplýva to z konečnej správy, ktorú zverejnilo tamojšie ministerstvo obchodu. V prvom štvrťroku ekonomika rástla tempom 0,8 percenta.

Čína vybuduje pri turistami obľúbenej časti Veľkého čínskeho múru najhlbšie položenú a najväčšiu stanicu pre rýchlovlaky na svete. Projekt je súčasťou príprav na zimné olympijské hry v roku 2022, informovala s odvolaním sa na správy štátnych médií agentúra Reuters.

Francúzsky prezident Francois Hollande v mestečku Dammartin-en-Goele, severne od Paríža, otvoril zrekonštruovanú budovu tlačiarne, v ktorej sa v januári 2015 ukryli páchatelia streľby v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo. Informoval o tom spravodajský portál RTL.

Bratislava odklepla predaj pozemkov pod obchvat

Nemecká Commerzbank prepustí pätinu zamestnancov Zdroj: SITA / AP

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.