Mesto Bratislava a jeho firmy majú pre pandémiu ochorenia covid-19 miliónové výpadky v príjmoch. Počas rokov 2020 a 2021 spôsobila koronakríza priame aj nepriame výpadky v príjmoch hlavného mesta a jeho organizácií vo výške viac ako 35 miliónov eur. Magistrát to uviedol v návrhu mestského rozpočtu na roky 2022 - 2024.

Výpadky príjmov boli podľa bratislavskej samosprávy zo štátneho rozpočtu kompenzované len v minimálnej výške.

Výpady v dopravnom podniku nekompenzovali

„Najväčšie výpadky príjmov v Dopravnom podniku Bratislava, vo výške viac ako 30 miliónov eur, neboli kompenzované vôbec, čo predstavuje nenahraditeľný výpadok zdrojov mesta," konštatuje hlavné mesto.

V bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) už nebudú od 1. novembra trolejbusy označené trojciferným číslom. K zmene dochádza po 40 rokoch. Na snímke premenované trolejbusové linky bratislavskej MHD 201 na číslo 71 a 202 na 72 na konečnej zastávke Čiližská, ktorá je oddnes opäť v prevádzke po oprave. V Bratislave 1. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Hľadá sa šofér autobusu. Dopravný podnik v Bratislave chce ponúknuť vodičom samé výhody

V návrhu rozpočtu na roky 2022 až 2024 má magistrát ambíciu pokračovať v realizácii a finalizovaní rozpracovaných projektov, a to aj napriek negatívnemu dosahu pandémie na financie mesta.

„Fiškálnym cieľom mesta bude však naďalej pokračovať v realizácii plánovaných rozvojových projektov tak, aby bol dlh mesta v každom okamihu pod kontrolou. Pre rok 2022 mesto počíta s dlhovým zaťažením na úrovni 49,8 percenta, pričom túto hranicu nepredpokladá prekročiť," spresnila samospráva.

Druhá etapa električkovej trate

V nasledujúcom období sa chce sústrediť predovšetkým na projekty v oblasti dopravy a verejnej infraštruktúry, verejných priestorov, životného prostredia a kvalitnejšej údržby mesta. V rozpočte nezabúda ani na oblasť sociálnej spravodlivosti, kultúry a športovej infraštruktúry.

David Špinar CEO spoločnosti Miton
Neprehliadnite

D. Špinar: Hendikep Slovenska je malý trh. Zaujímavá je len Bratislava, Praha je viac sexi

Hlavné mesto v rozpočte napríklad počíta s plným nábehom výstavby druhej etapy električkovej trate v Petržalke. Taktiež s prípravou a realizáciou modernizácie električkových tratí Ružinovská radiála a Vajnorská radiála. Rovnako aj s modernizáciou viacerých trolejbusových tratí, s ďalšou etapou obnovy vozidlového parku Dopravného podniku Bratislava či spustením parkovacej politiky a výstavbou parkovísk.

V oblasti sociálnej spravodlivosti a dostupného bývania chce pokračovať v príprave projektových dokumentácií na viaceré nájomné bytové domy. Postupne v rokoch 2022 až 2024 by mala nabiehať realizačná fáza.

vianočné trhy
Neprehliadnite

Covid-19 má ďalšiu obeť. Bratislava ruší vianočné trhy na Hlavnom námestí