Profitovanie súkromného podnikateľa na bratislavskej vodárenskej infraštruktúre by sa po desiatich rokoch mohlo skončiť. Magistrát hlavného mesta predstavil návrh, ktorým by sa Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) stala stopercentným akcionárom vo svojej dcérskej spoločnosti Infra Services.

Spolumajiteľ servisnej firmy, skalický podnikateľ Ivan Kmotrík, by dohodou získal hotovosť aj lukratívny areál. Vodári by však získali v dlhodobom výhľade. Po odstrihnutí súkromníka od nevýhodných marží by BVS mohla za rovnaké peniaze obnoviť viac infraštruktúry. Odhadujú, že pôžičku na výkupné by mohla už za tri roky splatiť. Odobriť prevziatie minoritného podielu v Infra Services ešte musia odobriť mestskí poslanci, ďalší akcionári, aj Protimonopolný úrad.

Príliš drahá dcéra

Spoločnosť Infra Services je dcérskou spoločnosťou BVS. Vodárne sa však o akcie delia, približne 49 percent z nich vlastní cez svoju firmu Grafobal Group Development (GGD) Ivan Kmotrík. Napriek tomu, že k vlastníctvu akcií sa oficiálne prihlásil až vlani v máji, privatizácia akcií prebehla ešte za pôsobenia bratislavského primátora Andreja Ďurkovského.

Bratislavskí vodári zatvárajú zlaté kohútiky a mieria späť nad hladinu 1/3
Neprehliadnite

Šéf BVS: S Kmotríkom sme „odsúdení“ na dohodu, spor by znamenal problémy

Vzťahy v bratislavských vodárňach ešte vlani skúmal aj Najvyšší kontrolný úrad. Ten vo svojej správe konštatoval, že zmluva medzi vodárňami a servisnou firmou bola nevýhodná a obrátil sa preto na políciu.

„K dôsledkom, ktoré dnes BVS zaťažujú, patrí uzatvorenie obchodne a ekonomicky nevýhodnej rámcovej zmluvy o poskytnutí služieb s dcérskou spoločnosťou Infra Services, a. s., ako aj získanie 49-percentného podielu súkromným investorom v tejto spoločnosti,“ uviedli v správe kontrolóri NKÚ.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa