Mimoriadne zasadnutie Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť, ktorý sa má zaoberať aktuálnym dianím v polícii a bezpečnostných zložkách, bude v piatok 17. septembra popoludní. Zasadnutie sa začne o 14.30 h. Na sociálnej sieti o tom informuje predseda výboru Juraj Krúpa (OĽANO).

„Na rokovanie sú prizvaní generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, zástupca Úradu inšpekčnej služby a policajného prezidenta zastúpi prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová,“ približuje Krúpa.

Maroš Žilinka a Daniela Lipšic
Zdroj: TASR
Maroš Žilinka a Daniela Lipšic

Zadržanie ľudí z NAKA a ÚIS

Zvolanie výboru avizoval Krúpa už v pondelok (13.9.). Oznámenie prišlo po informácii, že Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) mal zadržať niekoľko vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) z kauzy Očistec.

Vyšetrovateľ ÚIS v trestnej veci vedenej pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa obvinil štyroch príslušníkov NAKA. Dvojicu príslušníkov NAKA obvinili aj v trestnej veci takzvaného ovplyvňovania pravdivosti výpovedí svedkov.

Dočasne povereného šéfa ÚIS Petra Scholtza obvinili z pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a zo zločinu marenia spravodlivosti.

ilustracia, policia, zbrane, intrigy
Neprehliadnite

On im šéfoval, oni ho zatkli, nečuduje sa už nikto. Povereného šéfa ÚIS Scholtza zadržali

Kolegov obhajujú

Svojich štyroch kolegov sa jednohlasne zastali vyšetrovatelia 1. a 2. oddelenia vyšetrovania odboru Bratislava Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru (OBA NAKA PPZ), ktorí tvrdenia o možnom páchaní trestnej činnosti odmietajú.

„V súčasnosti dochádza buď omylom alebo úmyselne k tomu, že niektoré orgány činné v trestnom konaní svoju činnosť, z nášho pohľadu a hlavne na základe našej znalosti informácií, vykonávajú tak, že to v nás vzbudzuje dôvodnú obavu, že tieto kroky nesledujú zákonné účely, na ktoré sami zásadne a výhradne dbáme pri našej činnosti ako orgánov činných v trestnom konaní,“ napísali v spoločnom vyhlásení.

NAKA
Neprehliadnite

Policajná inšpekcia mala zadržať niekoľko vyšetrovateľov NAKA z kauzy Očistec