V snahe posilniť svoju schopnosť reagovať na prípadný čínsky útok Japonsko zvažuje, že rozmiestni na svojom území 1000 striel s plochou dráhou letu, informoval v nedeľu denník Jomiuri, na ktorý sa odvoláva agentúra Reuters.

Plán je upraviť existujúce zbrane tak, aby sa ich dolet predĺžil zo 100 na 1000 kilometrov, uviedol denník s odvolaním sa na vládne zdroje.

Zbrane, ktoré by mohli byť vystrelené z lodí alebo lietadiel, by boli rozmiestnené najmä okolo južných ostrovov Nansei a dokázali by zasiahnuť pobrežné oblasti Severnej Kórey a Číny.

Japonsko zvýšilo vojenské výdavky

Zástupcovia japonského ministerstva zahraničných vecí zatiaľ nereagovali na žiadosť o komentár na túto správu.

Japonsko, ktoré si svoju povojnovú ústavu vykladá tak, že armádu môže použiť iba na sebaobranu, v posledných rokoch zvýšilo vojenské výdavky a zvolilo asertívnejšiu stratégiu. Doteraz však nerozmiestňovalo strely s dlhým doletom, ktoré môžu zasiahnuť ciele na cudzom území.

Napätie v regióne sa tento mesiac vystupňovalo po návšteve predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. Peking neskôr odpálil balistické rakety aj do výlučnej hospodárskej zóny Japonska.

Ďalšie dôležité správy

WA 16 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a ruský minsiter obrany Sergej Šojgu prichádzajú na otvorenie Medzinárodného vojensko-technického fóra Army (Armáda) 2022 pri Moskve v pondelok 15. augusta 2022. FOTO TASR/AP

Russia's President Vladimir Putin and Russian Defense Minister Sergei Shoigu arrive to attend the opening of the Army 2022 International Military and Technical Forum in the Patriot Park outside Moscow, Russia, Monday, Aug. 15, 2022. Putin vowed to strengthen Russia's m
Neprehliadnite

Najnovšie zistenia The Washington Post: Ako sa Putin pripravoval na inváziu a prepočítal sa