Nový zákon by mal eliminovať prípadných špekulantov, ktorí túto formu podnikania zdiskreditovali za éry ministerky práce Viery Tomanovej. Napriek tomu, že zákon už platí skoro tri štvrte roka, sociálne podniky pribúdajú pomaly. TREND v rozhovore s B. Ondrušom zisťoval, prečo a aké kroky sa urobili, aby sa neopakovala minulosť.

Zákon o sociálnych podnikoch platí od mája minulého roka. Prečo ich funguje len sedem?

Predpokladal som, že do roka od platnosti zákona by ich mohlo byť desať. Keďže máme teraz ďalšie štyri žiadosti, tak do mája ten cieľ splníme. Myslím si, že je to na začiatok dostatočný počet.

Prečo ich vznik nie je rýchlejší?

Dôvod je ten, že terajší zákon je postavený na iných základoch ako pilotné projekty sociálnych podnikoch v rokoch 2008 až 2009. Vtedy dokonca žiaden zákon, ktorý by ich fungovanie upravoval, nebol. Teraz je v zákone veľa tvrdých podmienok na založenie registrovaného sociálneho podniku.

Byrokracia a propagácia

To spomínajú aj starostovia. Zakladanie sociálneho podniku sa im preto zdá veľmi zložité a byrokratické.

My sme zákon pripravovali asi rok a pol a nerobili ho iba ministerskí úradníci. Práve preto, aby sme sa vyhli negatívnym skúsenostiam z minulosti, sme chceli, aby zákon tvorili aj ľudia, ktorí majú so sociálnymi podnikmi skúsenosti, ako sú rôzne neziskové organizácie či ľudia z akademickej sféry. Pri verejnej diskusii o zákone sa viacerí ohradzovali, že zákon je príliš 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa