Britský premiér Boris Johnson oznámil, že britskí vojenskí špecialisti pôjdu do Bosny a Hercegoviny podporovať bezpečnosť a bojovať proti ruskému vplyvu. Konkrétne pôjde o odborníka na boj proti dezinformáciám a poradcu pre civilnú strategickú obranu. Do vlaku ich posadia na žiadosť hlavného sídla NATO v Sarajeve, píše Euractiv.

„Nemôžeme dovoliť, aby sa krajiny západného Balkánu stali ďalším ihriskom pre Putinovo zhubné ťaženie," povedal Johnson, podľa ktorého sa Rusko snaží zvrátiť pokrok, ku ktorému v Bosne a Hercegovine za posledných tridsať rokov došlo.

„Preto musíme Bosnu a Hercegovinu podporiť viac a reagovať na žiadosť našich priateľov o pomoc pri ochrane mieru, ktorý si právom zaslúžia,“ dodal Johnson.

Bosne a Hercegovine hrozí, že sa rozpadne, keďže líder bosnianskych Srbov Milorad Dodik nedávno jasne povedal, že sa svojich plánov odtrhnúť srbskú polovicu od Bosny a Hercegoviny nevzdal. Vraj len čaká na ten správny moment.

Ďalšie dôležité správy

WA 32 archív Sarajevo - Na archívnej snímke z 8. novembra 2021 bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik gestikuluje počas tlačovej konferencie v Sarajeve. Bosnianskosrbský prezident Milorad Dodik v utorok (30. novembra 2021) zverejnenom rozhovore pre britský denník The Guardian odmietol hrozbu západných sankcií voči jeho krajine. Zároveň sa odvolal na podporu Moskvy a Číny a naznačil tiež blížiaci sa summit s ruským prezidentom Vladmirom Putinom. Dodik (62) je kľúčovou postavou bosnianskej polit
Neprehliadnite

Vodca bosnianskych Srbov sa modlí za Trumpov návrat a ospevuje Putina