Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v pondelok vyhlásil, že voči Rusku by mala byť vyvodená zodpovednosť, ak bude naďalej blokovať vývoz životne dôležitého obilia z Ukrajiny. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Skutočný vojnový zločin

„Je nepredstaviteľné, že milióny ton pšenice sú zablokované na Ukrajine, zatiaľ čo ľudia vo zvyšku sveta trpia hladom. Toto je skutočný vojnový zločin," povedal Borrell novinárom po príchode na zasadnutie Rady Európskej únie pre zahraničné veci v Luxemburgu. „Nedokážem si predstaviť, že to bude trvať ešte dlhšie," dodal. „Vyzývame Rusko, aby odblokovalo (ukrajinské čiernomorské) prístavy," apeloval.

Sankcie neovplyvňujú potravinovú krízu

Borrell zdôraznil, že potravinovú krízu nespôsobujú sankcie, ktoré voči Moskve zaviedla Európska únia pre ofenzívu na Ukrajine. „Naše sankcie nie sú zamerané na potraviny, ich predmetom nie sú hnojivá," povedal Borrell. „Problémom je ruská blokáda ukrajinského obilia," konštatoval.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil. V silách je zablokovaných vyše 20 miliónov ton obilia, čo vyvoláva obavy z hladomoru v zraniteľných regiónoch.

Dohoda medzi Ukrajinou o vývoze obilia

Európska únia podporuje úsilie OSN, čo sa týka sprostredkovania dohody medzi Ukrajinou, Ruskom a Tureckom v súvislosti s vývozom obilia, avšak toto úsilie zatiaľ nezaznamenalo badateľný pokrok.

Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie budú v Luxemburgu v pondelok okrem Ukrajiny rokovať aj o situácii v Africkom rohu a tiež o vzťahoch Európskej únie s Egyptom.

Ďalšie dôležité správy

JB 14 Chartúm - Tisícky pro-demokratických demonštrantov vyšlo do ulíc, aby odsúdili prevzatie moci armádou v Sudáne, v Chartúme 25. októbra 2021. Predseda Zvrchovanej rady Sudánu generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil v pondelok tento orgán fungujúci ako kolektívna hlava štátu, ako aj vládny kabinet. Zároveň vyhlásil výnimočný stav a oznámil vytvorenie
Neprehliadnite

Južnému Sudánu hrozí hladomor, keďže OSN pozastavuje potravinovú pomoc