Šéf zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Josep Borrell vehementne obhajoval dodávky zbraní na Ruskom napadnutú Ukrajinu.

Pre stredajšie vydanie nemeckého denníka Frankfurter Allgemeinen Zeitung (FAZ) uviedol, že nerozumie ľuďom, ktorí v týchto dodávkach vidia predovšetkým predĺženie vojny. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Vojny končia rokovaním

,,Pýtam sa týchto ľudí: To, ako sa táto vojna skončí, nehrá žiadnu rolu? Majú Ukrajinci padnúť na kolená, roztrhaní na kusy Rusmi? To je to, čo chcete?" uviedol Borrell.

,,Vojny končia rokovaním. K rokovaciemu stolu sa však musí prísť z pozície sily, a teraz ide o to, aby sa Ukrajinci do tejto pozície dostali," dodal.

Šéf európskej diplomacie zároveň vylúčil, že by EÚ mohla pri takýchto rokovaniach vystupovať v úlohe sprostredkovateľa. ,,Rusi to nebudú akceptovať, rovnako ako by sme my v úlohe sprostredkovateľa neakceptovali Rusko," podotkol.

Ťažké právo veta

,,Turecko tu odvádza celkom dobrú robotu. Má dobré vzťahy na oboch stranách. Najlepšou by bola samozrejme Organizácia Spojených národov," uviedol 75-ročný Borrell.      

Zároveň kritizoval, že EÚ je v mnohých rozhodnutiach odkázaná na jednomyseľnosť členských štátov, cituje DPA.

,,Právo veta fungovalo so šiestimi členmi, ale nie dnes s 27 a nie zajtra s možno 33 krajinami. Je to vždy len ťažšie," upozornil.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Štrasburg - Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell sa prihovára počas debaty k záverom zasadnutia Európskej rady z 24. a 25. marca 2022, vrátane vývoja vojny na Ukrajine a sankcií Európskej únie proti Rusku v Štrasburgu v stredu 6. apríla 2022. FOTO TASR/AP

EU's head of foreign policy Josep Borell delivers a speech during a debate on the conclusions of the European Council meeting of March 24-25 2022, including the latest developments of the war against Ukraine and the EU s
Neprehliadnite

Európska únia by mala zabrať ruské devízové ​​rezervy a použiť ich na obnovu Ukrajiny