Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyhlásil, že navrhne, aby EÚ prijala sankcie voči Kremľu. Podľa agentúry AFP to uviedol vo svojom prejave v Európskom parlamente (EP). Borrell na zasadnutí EP, kde poslancov informoval o svojej návšteve v Rusku, ktorá sa konala v dňoch 4. - 6. februára, uviedol, že o ďalšom postupe budú rozhodovať členské štáty EÚ a medzi navrhovanými opatreniami môžu byť aj sankcie.

Európska únia bude o možnosti nových sankcií voči Rusku a prípadných ďalších opatreniach rokovať na stretnutí ministrov zahraničných vecí 22. februára a na marcovom summite hláv štátov a vlád EÚ. Agentúra AFP pripomenula, že mnoho východoeurópskych krajín žiada, aby boli voči Rusku prijaté represívne opatrenia v súvislosti s vzatím do väzby a odsúdením kritika Kremľa Alexeja Navaľného i vzhľadom na brutálny zásah polície proti účastníkom akcií na Navaľného podporu. Už pred Borrellovým odchodom do Moskvy viacero štátov žiadalo, aby tam v tejto situácii necestoval.

Alexej Navaľnyj
Neprehliadnite

Navaľnyj spísal zoznam Rusov, na ktorých by Západ mal uvaliť sankcie

Borrell v utorok vo svojom prejave k europoslancom povedal, že Rusko nespĺňa očakávania EÚ týkajúce sa demokracie a medzi Bruselom a Moskvou sa vyvinula vzájomná nedôvera. „Rusko nenaplnilo očakávania týkajúce sa nastolenia modernej demokracie," uviedol Borrell s tým, že medzi EÚ a Ruskom panuje „hlboká frustrácia a rastúca nedôvera". Nedávna návšteva v Rusku ho jeho obáv nezbavila, skôr naopak, posilnila ich. „Jedna vec bola jasná: na ruskej strane nie je záujem viesť konštruktívnu diskusiu, pokiaľ sa budeme zaoberať ľudskými právami a politickou slobodou," dodal.

Podľa jeho slov nevidel ochotu Moskvy zlepšiť vzťahy s EÚ. „Pokiaľ ide o vzťahy s Ruskom, sme teraz na križovatke," konštatoval Borrell a zdôraznil, že EÚ musí teraz prijať historicky dôležité rozhodnutie: Buď sa usilovať o spoluprácu s Ruskom, alebo ísť do konfrontácie. Bezprostredne po svojej návšteve v Moskve Borrell vyhlásil, že EÚ a Ruská federácia sa od seba vzďaľujú čoraz viac.

WA 46 Moskva - Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počúva ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova (nie je na snímke) na spoločnej tlačovej konferencii v Moskve v piatok 5. februára 2020. FOTO TASR/AP 
 
In this photo released by the Russian Foreign Ministry Press Service, High Representative of the EU for Foreign Affairs and Security Policy, Josep Borrell listens during a joint news conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov following their talks in Moscow, Russia, Friday, Feb
Neprehliadnite

Vyše 80 europoslancov, vrátane troch slovenských, žiada demisiu Josepa Borrella

Borrell je za svoju cestu do Moskvy a jej výsledky ostro kritizovaný. Skupina 81 poslancov Európskeho parlamentu ho v otvorenom liste vyzvala, aby odstúpil. Jeho návštevu v Moskve označili za „ponižujúcu" a tvrdia, že vážne poškodila dobré meno Európskej únie. List podpísalo 81 europoslancov z viacerých členských krajín a viacerých politických frakcií EP, vrátane troch slovenských zákonodarcov z frakcie európskych ľudovcov (EPP) - Vladimíra Bilčíka (Spolu), Miriam Lexmann a Ivana Štefanca (obaja KDH). V otvorenom liste sa ďalej uvádza, že šéfka EK by mala prijať opatrenia, ak Borrell zo svojej funkcie neodstúpi.

Len krátko po spoločnej tlačovej konferencii s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom Moskva oznámila, že vyhosťuje troch diplomatov z členských krajín EÚ za ich podporu demonštrácií v prospech Navaľného. Vzťahy EÚ s Moskvou sú v útlme od chvíle, keď Kremeľ v roku 2014 anektoval ukrajinský polostrov Krym a poskytuje podporu proruským separatistom na východe Ukrajiny. Kauza Navaľného tieto vzťahy zhoršila ešte viac.