Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) nechá preveriť, odkiaľ unikajú informácie o stratifikácii nemocníc. Oznámil to v stredu po stretnutí s vedením nemocnice v meste Svidník. Uvedomuje si, že špekulácie o rušení či transformácii lôžkových zdravotníckych zariadení vnášajú medzi obyvateľov a zdravotníkov, najmä v okrajových regiónoch, neistotu.

„Chcem o tomto hovoriť s ministrom, chcem počuť, odkiaľ takéto zoznamy utekajú von a či sú pravé, alebo je to nejaký fejk,“ povedal. Poukázal, že špekulácie o osudoch nemocníc v okrajových regiónoch „znervózňujú“ personál, čo je, vzhľadom na nedostatok kvalifikovaných lekárov v krajine, „nešťastné“.

Na snímke  nemocnica v Skalici
Neprehliadnite

Vláda odobrila reformu zdravotníctva. Nemocnice rozdelia na viacero úrovní, žiadnu nezrušia

„My ich musíme upokojiť, musíme im dať garancie,“ zdôraznil. V opačnom prípade sa obáva masívneho odlivu kvalifikovaného personálu na iné, i zahraničné pôsobiská.

Hnutie Sme rodina preto reformu nemocníc bez znalosti podrobností o transformácii či rušení konkrétnych nemocníc podľa jeho slov nepodporí. „Musím nerád konštatovať, že táto reforma sa pripravuje z Bratislavy od stola,“ podotkol.

V prípade svidníckej nemocnice Kollár poukázal na množstvo kamiónovej dopravy, pre ktorú je v regióne komplikovaná doprava a rýchly presun pacienta, ak by malo dôjsť k obmedzeniu zdravotníckej starostlivosti v nej.

Ilustračné foto
Neprehliadnite

Penta svoje nemocnice nepredá. O spoluinvestora stratila záujem

„Len pre to, aby sme získali nejaký balík z Európskej únie, nedovolím vyľudniť tento región a nedovolím, aby ľudia pre to umierali,“ vyjadril sa.

Podľa slov primátorky Svidníka Marcely Ivančovej slúži miestna nemocnica pre 60.000 ľudí v troch okresoch a ročne eviduje 7500 hospitalizácií a 20.000 akútnych výkonov.