Britský premiér Boris Johnson oznámil v stredu zmeny na ministerských postoch vo svojom kabinete. V rámci reorganizácie vlády po sérii politických chýb a sporov okrem iného vymenil svojho šéfa diplomacie a odvolal ministra školstva. Informujú o tom agentúry AP a AFP.

Najvýraznejším opatrením je práve presun doterajšieho ministra zahraničných vecí Dominica Raaba na post ministra spravodlivosti s pridanou funkciou vicepremiéra. Je to vnímané ako degradovanie, keďže funkcia podpredsedu vlády je len titulárna.

Raab čelil kritike za to, že odkladal návrat z dovolenky v Grécku v čase, keď militanti z Talibanu v auguste ovládli Afganistan a britská vláda sa snažila z krajiny evakuovať občanov.

Tony Blair
Neprehliadnite

Britský expremiér Tony Blair skritizoval USA za odchod z Afganistanu, je to podľa neho tragické

Druhá žena vo funkcii

Novou šéfkou britskej diplomacie – len druhou ženou v tejto funkcii v Spojenom kráľovstve – sa stala bývalá ministerka zahraničného obchodu Liz Trussová (na titulnej snímke).

Získala si uznanie okrem iného za vyrokovanie série obchodných dohôd s Austráliou a Japonskom po vystúpení V. Británie z Európskej únie. Trussová súčasne zostane štátnou tajomníčkou pre ženy a rovnosť.

V minulosti zastávala funkciu ministerky zahraničných vecí Margaret Beckettová od mája 2006 do júna 2007 v poslednom kabinete Tonyho Blaira.

Ďalšie zmeny

Johnson tiež odvolal ministra školstva Gavina Williamsona, na ktorého sa zniesol príval kritiky za prácu počas pandémie v súvislosti so zatváraním škôl, zabezpečením skúšok a prijímaním na univerzity. Nahradí ho Nadhim Zahawi, ktorý bol štátnym tajomníkom pre vakcíny, zodpovedným za očkovanie proti koronavírusu.

Johnson si ponechal Rishiho Sunaka ako ministra financií. Priti Patelová bude naďalej ministerkou vnútra, aj keď sa objavili dohady o jej odchode z tohto postu po tlaku v dôsledku nárastu počtu migrantov prichádzajúcich z Francúzska.

Michael Gove, dlhoročný spojenec Johnsona, je novým ministrom pre bytovú výstavbu, komunity a samosprávu. Tento rezort je kľúčový v rámci Johnsonovho sľubu prosperity pre všetkých občanov Spojeného kráľovstva, ktorý mu pomohol vyhrať voľby v roku 2019.

Nadine Dorriesová obsadí post ministerky kultúry, na ktorom bude riešiť chúlostivé otázky, ako je budúcnosť verejnoprávnej vysielacej spoločnosti BBC.

Johnson naposledy uskutočnil veľké zmeny vo svojom kabinete po voľbách z decembra 2019, keď z neho odvolal poslancov, ktorí boli považovaní za nedostatočne lojálnych alebo vlažných v podpore brexitu. Zostal mu tak silný probrexitový tím, v ktorom podľa kritikov chýbali politici so skúsenosťami v rôznych oblastiach, čo sa prejavilo počas zvládania dôsledkov odchodu z EÚ i pandémie.

Afganistan
Neprehliadnite

Kritika diplomatov: Britská ambasáda nechala detaily o afganských spolupracovníkoch v Kábule

Doterajší britský minister zahraničných vecí Dominic Raab
Zdroj: TASR
Doterajší britský minister zahraničných vecí Dominic Raab