Britský premiér Boris Johnson odstúpil z postu lídra Konzervatívnej strany, pričom vo funkcii predsedu vlády chce po dohode so šéfom vplyvného Výboru 1922 zostať do jesene, píše Sky News. Johnson je ministerským predsedom Spojeného kráľovstva od júla 2019, keď na tomto poste vystriedal Theresu Mayovú.

Chcú začať hneď

„V tejto chvíli je jasné, že zástupcovia Konzervatívnej strany v parlamente si chcú zvoliť nového lídra strany, a teda aj premiéra,“ povedal Johnson pred sídlom britských premiérov na Downing Street 10. „Dohodol som sa so sirom Grahamom Bradym…, že proces výberu nového lídra by sa mal začať okamžite,“ dodal Johnson s tým, že vo funkciu predsedu vlády a šéfa konzervatívcov bude vykonávať, kým si strana nevyberie nového lídra.

Výber bude trvať mesiace

Časový harmonogram výberu nového lídra Konzervatívnej strany bude podľa Johnsona oznámený v priebehu budúceho týždňa.
V kuloároch sa už niekoľko minút po Johnsonovom odstúpení začalo hovoriť aj o jeho možnom nástupcovi na čele konzervatívcov, a teda aj v kresle britského premiéra.

Mená favoritov sú už známe

Medzi najhorúcejších kandidátov na post lídra konzervatívcov, a teda aj britského premiéra patria podľa denníka The Washington Post bývalý minister financií Rishi Sunak či ministerka obchodu Penny Mordauntová. Bez šancí však podľa odborníkov nie je ani ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

Ministrovala len dva dni

Krízu v britskej vláde prehĺbilo v utorok večer odstúpenie ministra zdravotníctva Sajida Javida a ministra financií Rishiho Sunaka. Obaja tento krok odôvodnili nesúhlasom s politikou premiéra, ktorého pozíciu v poslednom období oslabila séria škandálov. Následne svoje posty opustili ďalší ministri a štátni tajomníci vrátane ministerky školstva Michelle Donelanovej, ktorá si svoje pôsobenie v Johnsonovom kabinete rozmyslela len 36 hodín po tom, čo sa ujala funkcie.

Tlaku sa nedalo odolať

Britský premiér čelí rozsiahlej kritike za účasť na súkromných večierkoch v rokoch 2020 a 2021, ktoré sa konali v čase koronavírusovej pandémie a lockdownov. Tlak na jeho vládu zvyšujú aj rastúce ceny energií a potravín.

Výbor 1922 je poslanecký klub Konzervatívnej strany. Združuje všetkých konzervatívnych poslancov Dolnej snemovne britského parlamentu, ktorí nie sú členmi vlády. Predsedom výboru je od septembra 2019 sir Graham Brady.

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Londýn - Britský premiér Boris Johnson opúšťa svoje sídlo na Downing Street 10 a smeruje do Dolnej snemovne britského parlamentu na hodinu otázok v Londýne v stredu 18. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves 10 Downing Street for the House of Commons for the weekly Prime Minister's Questions In London, Wednesday, May 18, 2022. (AP Photo/Alastair Grant)
Neprehliadnite

Britská ministerka školstva podala demisiu po dvoch dňoch vo funkcii