Britský premiér Boris Johnson plánuje v priebehu štvrtka oznámiť svoju rezignáciu z postu šéfa Konzervatívnej strany, pričom vo funkcii predsedu vlády chce ostať do jesene.

Konzervatívna strana by si mala podľa BBC zvoliť svoje nové vedenie v lete. Z tejto voľby by zároveň mal vzísť nominant na post premiéra, ktorého majú potom schvaľovať na októbrovej straníckej konferencii.

Hovorca Johnsonovho úradu medzičasom oznámil, že „premiér dnes urobí vyhlásenie ku krajine", informovala stanica Sky News.

Caroline Johnsonová zároveň oznámila odchod z postu podpredsedníčky Konzervatívnej strany.

Dominic Cummings, bývalý hlavný poradca Borisa Johnsona, vo štvrtok predpoludním uviedol na otázku o možnom zotrvaní premiéra vo funkcii: „V bunkri sa hovorí, že je koniec."

Ďalšie dôležité správy

PK 24 Londýn - Britský premiér Boris Johnson opúšťa svoje sídlo na Downing Street 10 a smeruje do Dolnej snemovne britského parlamentu na hodinu otázok v Londýne v stredu 18. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Britain's Prime Minister Boris Johnson leaves 10 Downing Street for the House of Commons for the weekly Prime Minister's Questions In London, Wednesday, May 18, 2022. (AP Photo/Alastair Grant)
Neprehliadnite

Britská ministerka školstva podala demisiu po dvoch dňoch vo funkcii