Estónsky prevádzkovateľ alternatívnej prepravy Bolt získal od investorov 628 miliónov eur. Najnovšie financie od investorov ohodnocujú firmu na 7,4 miliardy eur, v predchádzajúcom, augustovom kole financovania investori firmu ohodnotili na štyri miliardy eur. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie firmy.

Funguje v 45 krajinách

Bolt získal peniaze od investorov na čele so Sequoia Capital, Fidelity Management a Research Co. Bolt je konkurentom spoločnosti Uber pri zdieľaní jázd a rozvoze jedla. Ponúka tiež požičiavanie elektrických kolobežiek, zdieľanie áut a službu doručenia potravín do 15 minút. Svoje služby poskytuje viac ako 100 miliónom zákazníkov v 45 krajinách a vo viac ako 400 mestách v Európe a Afrike.

„Rozširujeme všetky naše produktové linky mimoriadne rýchlo, rozvíjame výskum a vývoj produktov a zavádzame ich v nových mestách," povedal agentúre Reuters generálny riaditeľ Markus Villig. Uber je najväčším konkurentom Boltu pri zdieľaných jazdách.

Vznikajú cenové vojny

Čelí však aj konkurencii pri rozvoze jedla od firiem Just Eat Takeaway.com či DoorDash, ktorá vstúpila do Európy akvizíciou firmy Wolt za osem miliárd dolárov. Aby platformy získali zákazníkov, ponúkajú často zľavy, čo na niektorých trhoch vedie k cenovým vojnám.

„V mnohých prípadoch sme boli hnacou silou, ktorá skutočne znižovala ceny zákazníkom, takže od začiatku sme sa zameriavali na to, aby sme boli úsporní," povedal Villig. „Ponúkali sme podstatne nižšie ceny ako ktokoľvek iný v odbore. Očakávame, že to bude pokračovať," dodal. Firma Bolt bola založená bola v roku 2013, pôvodne sa volala Taxify. Od roku 2015 pôsobí aj v Českej republike a na Slovensku.

donaska, ilustracia
Neprehliadnite

Slovensko, donášková veľmoc: Reštauráciám sa vlastná donáška neoplatí, musia platiť platformám