Proces pristúpenia západného Balkánu do Európskej únie pokračuje príliš pomaly. Myslí si to vicepremiér a minister pre európske záležitosti Severného Macedónska Bojan Maričić.

„Ubehlo už takmer dvadsať rokov od roku 2003, keď Únia krajinám západného Balkánu v Solúne sľúbila budúce členstvo. Za ten čas sa z regiónu stalo členom EÚ len Chorvátsko. Myslím, že by sme mohli postupovať rýchlejšie, lepšie. Potrebujeme jasný plán EÚ,“ cituje jeho vyjadrenie český portál Novinky.

Čím bližšie budú, tým skôr naratív zmizne

Maričić zároveň upozorňuje, že vníma protinaratív – obzvlášť ruský, ale aj ďalších protiúnijných hráčov. Podľa jeho slov chcú dokázať, že EÚ pre západný Balkán nefunguje a nemajú vďaka nej čo získať.

Spomína výskyt názorov, ktoré radia, že je lepšie zostať minimálne neutrálnymi.

„Čím viac konkrétnych krokov urobíme k členstvu, čím mu budeme bližšie a čím jasnejší plán bude pre pristúpenie, tým skôr tento naratív zmizne,“ objasňuje.

Teraz čelia následkom

Minister pre európske záležitosti Severného Macedónska taktiež pripomína, že ich vláda v prípade ruskej invázie na Ukrajinu plne zosúladila postupy s rozhodnutiami Európskej únie. Okrem pripojenia sa k sankciám spomína aj vyhostenie 11 ruských diplomatov.

„Boli sme veľmi veľkorysí v ponuke vojenskej pomoci Ukrajine. Teraz ale prirodzene čelíme následkom a nie je to jednoduché,“ vyjadril sa pre Novinky.

Maričić považuje za dôležité, aby sa im dostalo prejavov solidarity, nakoľko podľa jeho slov čelia dôsledkom súvisiacim s ich prejavením solidarity s Úniou aj s Ukrajinou.

Ďalšie dôležité správy

Vučič a Orbán
Neprehliadnite

Vučič s Orbánom spečatili svoje priateľstvo medailou: Toto je tvoj druhý domov, vraví mu Vučič