Majetok zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga má hodnotu 82,9 miliardy dolárov, no iba málokto o ňom vie, že sa venuje bojovým športom. Minulý víkend sa dokonca zúčastnil svojho prvého šampionátu v brazílskom džiu-džicu a odniesol si odtiaľ po jednej zlatej a striebornej medaile. Svojím úspechom sa pochválil na Instagrame, píše denník The Telegraph.

Mark Zuckerberg sa zúčastnil šampionátu v džiu-džicu
Zdroj: Instagram Mark Zuckerberg

Bojovým umeniam sa venujú aj iní lídri technologických spoločností. Predseda PayPalu Dan Schulman napríklad našiel záľubu v krav mage a generálny riaditeľ analytickej firmy Palantir Technologies Alex Karp zas v džiu-džicu a aikide.

„Nikdy by ste od týchto ľudí nečakali, že vás dokážu zložiť na zem,“ okomentoval Zuckerbergov medailový úspech jeho tréner Khai Wu. „Ani sa nenazdáte a zaútočia na vás extrémne technickými pohybmi. Netušíte, že tento bifľoš je tichým zabijakom,“ dodal.

Prečo majú šéfovia technologických firiem bojové športy v obľube? Podľa odborníkov vďaka nim ľudia môžu zažiť eufóriu z víťazstva v boji bez toho, aby ich niekto udrel do tváre, či preukázať svoju silu a odhodlanie. Navyše pôsobia priaznivo na zdravie a z hľadiska psychiky môžu predstavovať výzvu.

„Myslím si, že je to o nastavení cieľa a dokázaní, že ho viete dosiahnuť,“ vysvetlil Jon Ryley, riaditeľ britskej vetvy jednej z najuznávanejších organizácií na poli bojových športov The Dragon Society International. Zuckerberga podľa neho všetci vnímajú ako malého neškodného človiečika. Svojím víťazstvom im dokázal, že sa mýlia.

Na rozdiel od klasického posilňovania si džiu-džicu vyžaduje aj strategické myslenie. Môže byť dokonca rovnako komplikované ako šach, prezradil Ryley. Nejde podľa neho nutne iba o silu. Dôležitá je aj technika, správne držanie tela, dýchanie či schopnosť porozumieť zložitým vzorcom. „Potrebujete mať analytické myslenie. Hýbete sa, hýbete aj súperom a zároveň plánujete svoj ďalší krok,“ uzavrel Ryley.

Ďalšie dôležité správy

Mark Zuckerberg, zakladateľ a šéf Facebooku, predstavil koncept virutálneho sveta nazývaného metaverzum.
Neprehliadnite

Miliardové investície a premrštené platy nestačia. Zuckerbergovo metaverzum čelí ťažkým výzvam