Manželka predsedu arménskej vlády Nikola Pašinjana má v úmysle absolvovať vojenský výcvik a po ňom odísť na front v oblasti Náhorného Karabachu. Informovala o tom v utorok agentúra Interfax. Dodal, že prednedávnom sa objavila správa, že ako dobrovoľník odišiel na front aj Pašinjanov 20-ročný syn Ašot.

Pašinjanova manželka, 42-ročná Anna Akopjanová, spresnila, že v stredu sa začne výcvik oddielu 13 žien vrátane jej samotnej. Dodala, že o niekoľko dní tento ženský oddiel vyrazí „na obranu hraníc našej vlasti". „Nepriateľovi nesmieme vydať ani svoju vlasť, ani svoju dôstojnosť," vysvetlila na svojom konte na sociálnej sieti Facebook.

KK7 Gandža - Vojaci a hasiči hľadajú preživších v ruinách obytnej štvrte po raketovej paľbe arménskymi jednotkami v azerbajdžanskom meste Gandža 11. októbra 2020. Mesto Gadža sa ocitlo pod paľbou aj napriek tomu, že Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na ukončení bojov v oblasti sporného regiónu Náhorný Karabach. FOTO TASR/AP

 Soldiers and firefighters search for survivors in a residential area that was hit by rocket fire overnight by Armenian forces, early Sunday, Oct. 11, 2020, in Ganja, Azerba
Neprehliadnite

Boje v Náhornom Karabachu pokračujú aj napriek prímeriu

Ako dodala agentúra AFP, Akopjanová, ktorá je pôvodným povolaním editorka v jednom z denníkov, absolvuje už druhý bojový výcvik od augusta, keď spolu so skupinou žien z Karabachu prešla sedemdňovým kurzom zameraným na fyzickú zdatnosť a streľbu. Arménsko a Azerbajdžan, dve bývalé sovietske republiky, na celé desaťročia uviazli v konflikte o Náhorný Karabach, etnicky arménsku oblasť, ktorá sa odtrhla od Azerbajdžanu vo vojne v 90. rokoch. Tento konflikt si vyžiadal asi 30- tisíc obetí na životoch.

Ťažké boje v tejto oblasti prepukli opäť 27. septembra. Znepriatelené strany sa odvtedy už trikrát dohodli na prímerí: najskôr 10. októbra, potom 18. októbra a najnovšie 25 októbra. Ani jedno z týchto prímerí sa nedodržiavalo a boje v oblasti pokračujú. Premiér Pašinjan začiatkom týždňa uviedol, že situácia na fronte je „veľmi vážna" a vyzval Arménov, aby sa chopili zbraní.