Bežná prax v nemocniciach je taká, že ak umrie pacient, príde obhliadajúci lekár a keď si urobí svoju prácu, telo na vozíku s antikorovým poklopom prevezú do chladiarenského boxu. Následne si ho vyzdvihne pohrebná služba v bežnom čase, kedy tak zvykne robiť a ktorý si dohodla s nemocnicou. Teda napríklad cez deň medzi ôsmou ráno a druhou hodinou poobede.

Zhruba do jesene minulého roka to tak bolo aj v Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Na uskladňovanie tiel tu mali dokonca dva priestory, jeden v podzemí a druhý na patológii.

V súčasnosti sú tam už ale podľa miestnych dlhší čas pokazené chladiarenské boxy. Pohrebné služby v Prievidzkom okrese tak musia byť neustále v pozore.

Na očiach manipulujú s truhlou

Pracovník jednej z nich z Nitrianskeho Pravna hovorí, že je to nepríjemná situácia nielen pre nich, lebo musia byť k dispozícii 24 hodín denne a nie iba vo vopred dohodnutom pracovnom čase, ale aj pre pacientov. „Sú tam ambulancie a pred nimi čakajú pacienti. Je to veľmi nepríjemné, keď musia pozorovať, ako tam my manipulujeme s truhlou,“ vysvetľuje Milan Gaplovský.

Jeho slová potvrdzuje aj okresná predsedníčka strany NOVA Katarína Ivaničová. Ako povedala TRENDU, od pacientov, ktorí boli v bojnickej nemocnici na vyšetrení a boli toho svedkami dostala v tejto súvislosti zhruba 12 podnetov. Sťažovať sa jej mali tiež pozostalí a pracovníci pohrebných služieb.

Podľa jej informácií je dôvodom tejto situácie, že nemocnica nemá peniaze na opravu chladiarenských boxov. „Teraz sa majú oddlžiť nemocnice a má ísť na to niekoľko miliónov eur. Myslím si, že ak sú peniaze na toto, mohlo by sa nájsť aj pár tisíc na túto opravu,“ povedala.

O peniaze nežiadali

Ministerstvo zdravotníctva o situácii v bojnickej nemocnici nevedelo. O peniaze vedenie zdravotníckeho zariadenia nepožiadalo rezort ani Trenčiansku župu, ktorá ju spravuje. „Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach Trenčiansky samosprávny kraj ako svojho zriaďovateľa zatiaľ neinformovala o uvedenom probléme,“ povedala hovorkyňa kraja Veronika Rezáková.

TREND kontaktoval aj nemocnicu s otázkami, odkedy presne trvá táto situácia, prečo nedali chladiarenské zariadenia opraviť a ako dlho zvyknú byť telá mŕtvych na izbách, kým si po ne príde nejaká pohrebná služba. Jej hovorkyňa Radka Križanová na všetky tieto otázky uviedla, že pri postupe obhliadky mŕtvych tiel a ich odvoze pohrebnou službou postupujú podľa zákona o pohrebníctve.

„V prípade naplnenia kapacity chladiaceho boxu kontaktuje obhliadajúci lekár priamo pohrebnú službu zazmluvnenú Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá telo odvezie,“ dodala. Na doplňujúcu otázku, či tým chcú povedať, že zariadenia nie sú pokazené, ale preplnené už neodpovedala.