Arménsko a Azerbajdžan v utorok zhodne informovali, že lokálne a sporadické boje v oblasti Náhorného Karabachu pokračujú aj napriek v poradí už tretiemu prímeriu, ktoré začalo platiť v pondelok ráno. Azerbajdžanské ministerstvo obrany v utorok podľa agentúry Interfax informovalo, že terčom ostreľovania arménskymi ozbrojenými silami sa v pondelok aj v noci na utorok stalo niekoľko azerbajdžanských obcí blízko Náhorného Karabachu.

Ministerstvo uviedlo, že „pokusy nepriateľa o útok boli zmarené" a azerbajdžanské jednotky „majú kontrolu nad operatívnou situáciou". Boje medzi armádou neuznanej Náhornokarabšskej republiky a ozbrojenými silami Azerbajdžanu v niektorých lokalitách hlásil v utorok ráno aj operatívny informačný štáb pôsobiaci pri úrade arménskej vlády. Podľa neho aj arménske sily majú situáciu v oblasti konfliktu pod kontrolou.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas vyhlásenia po skončení spoločného rokovania s gréckym ministrom zahraničných vecí Nikosom Dendiasom 8. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

V Náhornom Karabachu neexistuje iné ako politické riešenie, tvrdí Korčok

Informačné centrum oznámilo aj to, že jednotky azerbajdžanských ozbrojených síl v pondelok vo večerných hodinách „aktívne používali drony, z ktorých niektoré zostrelili sily protivzdušnej obrany" karabašskej armády. Jerevan v tejto súvislosti Baku obvinil z toho, že jeho armáda ostreľovala civilné ciele - mestá Martuni, Martakert a dediny v oblasti Askeran.

Vojenský konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu sa obnovil 27. septembra. Znepriatelené strany sa už trikrát dohodli na prímerí: najskôr 10. októbra, potom 18. októbra a najnovšie 25 októbra. Ani jedno z týchto prímerí sa nedodržiavalo a boje v oblasti pokračujú.