Penta chce peniaze využiť na nákup takzvaných rapid testov na odhalenie ochorenia COVID-19 či špeciálneho zdravotníckeho materiálu. Financie budú tiež využité na okamžité investície do zdravotníckych zariadení a lekární z dôvodu reprofilácie nemocníc či technických úprav a na kúpu ochranných pomôcok.

„Vo všetkých zdravotníckych zariadeniach Penty pracuje viac ako 30-tisíc zamestnancov. Ich vybavenie ochrannými pomôckami a špeciálnym materiálom, ktorého je nedostatok a je ťažko dostupný, je pre skupinu absolútnou prioritou,“ uviedla spoločnosť.

V najbližších dňoch by Penta mala na Slovensko a do Česka doviezť približne 3,5 milióna kusov ochranných pomôcok vrátane respirátorov FFP3 a FFP2. Rovnako má objednané a pripravuje dovoz rapid testov z Číny, ktoré by umožnili rýchlo otestovať 100-tisíc ľudí.

Eset vytvára zvláštny fond

Spoločnosť ESET v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2 sa rozhodla zapojiť do boja s epidémiou na Slovensku. Nadácia spoločnosti preto zriadila „Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19“, do ktorého prispeje sumou 300-tisíc eur. Suma bude v prípade potreby neskôr zvýšená.

Cieľom novovzniknutého fondu je v prvej fáze zabezpečiť potrebné vybavenie pre skvalitnenie diagnostiky a zavedenie plošného testovania na Slovensku. Spoločnosť sa od svojho vzniku venuje diagnostike počítačových vírusov a je symbolické, že v tejto situácii podporí diagnostiku biologického vírusu. Aj v takýchto chvíľach sa ukazuje dôležitosť vedy, ktorá môže významne prispieť k riešeniu vzniknutej situácie.

„Fond na podporu účinnej diagnostiky a prevencie koronavírusu sme zriadili, pretože sme presvedčení, že len systematický vedecký prístup nám pomôže zvládnuť túto epidémiu. Zároveň je nevyhnutné, aby sme už dnes mysleli dopredu a pristúpili ku krokom na opätovné naštartovanie ekonomiky. Plošné a systematické testovanie obyvateľstva pomôže pri návrate zamestnancov do pracovného procesu a tým pomôže aj slovenskej ekonomike,“ vysvetľuje Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.