V prvom rade je zaujímavé si pripomenúť, ako sa bude nový britský premiér vyberať. Hlasovať o novom premiérovi budú jednak konzervatívni poslanci, ale aj bežní členovia strany toryov.

Kandidáti potrebovali na nomináciu podpisy ôsmich konzervatívnych poslancov. Následne budú všetci konzervatívni poslanci hlasovať o zozname kandidátov. Po každom hlasovaní sa vyškrtnú kandidáti s nízkym počtom hlasov. 

Počet sa vylučovacou voľbou medzi poslancami postupne zúži na dvoch finalistov a o tých potom rozhodnú vo voľbe bežní členovia strany. Podľa BBC ich je 160-tisíc.

„Títo ľudia rozhodnú o lídrovi krajiny, ktorá má 65 miliónov obyvateľov,“ pripomína BBC. Väčšina členov konzervatívnej strany sú starší ľudia nad 55 rokov (56 percent). Typicky pochádzajú z vyšších sociálnych vrstiev. Víťaz celostraníckych volieb bude jasný až na konci júla.

Ak by sme porovnali spôsob výberu u britských konzervatívcov a najsilnejšej slovenskej vládnej strany Smer-SD, Slovensko vychádza oveľa centralistickejšie. V Smere-SD má hlavné slovo predsedníctvo, čo je úzky kruh najviac 15 ľudí. To má podľa stanov právo schvaľovať kandidátov strany na obsadenie ústavných funkcií. Teda aj navrhnúť a schváliť kandidáta na premiéra.

Scenáre vývoja

Zvolenie nového britského premiéra neznamená, že sa vyriešia problémy okolo brexitu. Veľa z kandidátov hovorí, že zmenia dohodu, ktorú s EÚ vyrokovala T. Mayová, no následne ju nedokázala presadiť v parlamente. Lídri EÚ však otváraniu dohody dlhodobo nie sú naklonení.

Boj o stoličku britského premiéra sa začal. Šancu majú najmä zanietení brexiteri

Boris Johnson, bývalý minister zahraničných vecí Zdroj: TASR / AP

Ďalšou možnosťou sú predčasné voľby, ktoré by mohli opäť rozdať karty v parlamente. Medzi poslancami aktuálne nie je jasná väčšina pre žiadnu z doteraz ponúkaných možností brexitu - tvrdý brexit (odchod aj z colnej únie, spoločného trhu a zastavenie slobody pohybu osôb) či mäkšiu formu brexitu s akousi formou colnej únie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa