Vzťah medzi očkovaním a autizmom pritom nepotvrdil žiaden relevantný výskum. Antivaxeri si zaplatili šesťročnú štúdiu, ktorá mala toto tvrdenie potvrdiť. Na sklamanie zadávateľov sa ukázalo, že pre toto tvrdenie neexistuje žiaden priamy dôkaz.

Naopak, vedci z Emory University and Johns Hopkins Bloomberg School of Health nedávno potvrdili, že existuje priama súvislosť medzi odmietaním očkovania detí a nárastom prípadov osýpok a čierneho kašľa.

Problém očkovania sa týka aj Slovenska, percento zaočkovaných detí narodených v roku 2012 kleslo na rizikovú úroveň. Situácia sa však po epidémiách osýpok v Berlíne pravdepodobne opäť zlepšuje. „Nemáme dostatočne edukované obyvateľstvo, v tom je problém. Možno chýba osveta,“ uviedla v rozhovore pre TREND epidemiologička Henrieta Hudečková.

Povinná vzdelávacia hodina

Ako dosiahnuť, aby zaočkovanosť obyvateľstva neklesla pod kritickú hranicu? Zákonodarcovia z kanadskej provincie Ontário pripravili návrh, ktorý pošle rodičov požadujúcich výnimku proti očkovaniu svojich detí naspäť do školy.

Ontário bolo prvou kanadskou provinciou, kde bolo od roku 1982 vyžadované očkovanie detí chodiacich do školy proti určitým chorobám. Po zavedení opatrenia výskyt záškrtu, tetanu, obrny či osýpok výrazne klesol, píše portál Quartz. Napriek tomu sa situácia v posledných rokoch zhoršila a imunizácia ľudí stále zaostáva za cieľmi kanadskej vlády.

Regionálna samospráva preto pripravila program Immunization 2020 s cieľom štatistiky vylepšiť a prispieť tak ku všeobecnému zdraviu obyvateľstva. V rámci programu bol predstavený aj návrh, aby rodičia odmietajúci očkovanie svojich detí (či už z náboženských dôvodov alebo vlastného presvedčenia) povinne absolvovali vzdelávací seminár organizovaný lokálnou verejnou zdravotníckou organizáciou.

Detailný plán obsahujúci konkrétny program týchto vyučovacích hodín ešte pripravený nie je. Jeho podoba má byť určená po konzultáciách so zamestnancami verejných zdravotníckych úradov a ďalších zúčastnených strán.

„Ak budú schválené, navrhované zmeny pomôžu rodičom a opatrovníkom urobiť informovanejšie rozhodnutia ohľadom očkovania. Tieto zmeny zároveň rodičom pomôžu ľahšie sledovať stav zaočkovanosi svojich detí, čo prispeje k zdraviu a blahobytu všetkých Ontárijčanov,“ uviedol Eric Hoskins, minister zdravotníctva a dlhodobej starostlivosti Ontária.