Zmena filozofie nášho východného suseda môže priniesť významné ekonomické prínosy. No na druhej strane hrozia aj riziká. Reforma je významná preto, pretože Ukrajina disponuje obrovskou poľnohospodárskou pôdou. Čo sa týka rozlohy, má jej toľko ako Francúzsko a Nemecko dokopy. V Európe Ukrajina nemá v tejto oblasti konkurenciu snáď s výnimkou Ruska, ktorého ale väčšina pôdy sa nachádza v Ázii. Navyše, ukrajinská zem je kvalitná černozem.

Zásobník pôdy

Až 17 percent hrubého domáceho produktu (HDP) Ukrajiny produkuje poľnohospodárstvo, čo je výrazný svetový nadpriemer. Ukrajina je šiesty najväčší svetový exportér pšenice a patrí k najväčším dodávateľom obilia, jačmeňa, slnečnice, medu. Tieto údaje z Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo naznačujú, že o Ukrajine sa dá hovoriť ako o obilnici Európy. Pre Čínu je zase zdrojom kukurice.

Krajiny s najväčšou rozlohou poľnohospodárskej pôdy
Infogram


Dokopy ide až o 41,5 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy. Obchodovanie a narábanie s ňou bolo umožnené iba s rozlohou 1,7 milióna hektárov. Ostatná pôda bola po páde Sovietskeho zväzu rozdistribuovaná kolektívnym farmárom

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa