„Na ešte výraznejšie zlepšenie odhaľovania a dokumentovania daňovej trestnej činnosti, polícia v spolupráci s finančnou správou navrhla opatrenia v Akčnom pláne boja proti daňovým podvodom týkajúce sa rozšírenie prostriedkov operatívno-pátracej činnosti a podmienok ich možného použitia,“ povedal pre TREND.sk zástupca riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry Martin Krčmárik. 

Jeden návrh sa podľa neho týka možnosti použiť inštitút agenta, ktorým by mohla byť aj civilná osoba, nielen príslušník policajného zboru, a to najmä pri najzávažnejších formách daňovej trestnej činnosti. V súčasnosti je možné civila využiť ako agenta len pri odhaľovaní korupcie. V ostatných prípadoch platí, že agentom môže byť len policajt.

Ďalším z návrhov je takzvaný „krycí subjekt“. Polícia by mohla využiť obchodnú spoločnosť alebo inú právnickú osobu a prostredníctvom nej zbierať informácie o páchateľoch trestnej činnosti.

Odhaliť „vyšší stupeň riadenia“ je často nemožné

„V súčasnosti je zisťovanie a usvedčovanie páchateľov uvedených trestných činov iným spôsobom podstatne sťažené, často až nemožné,“ vraví M. Krčmárik. Ide najmä o dolapenie organizátorov, respektíve osôb na „vyššom stupni riadenia“ v rámci organizovaného zločinu.

M. Krčmárik dodal, že je v podstate nereálne v rýchlom časovom slede protiprávnych zdaniteľných obchodov zaviesť do tohto prostredia agenta, ktorý je príslušníkom policajného zboru, alebo nejaký daňový subjekt a vytvoriť v krátkom čase podmienky, aby sa plnohodnotne infiltrovali do organizovaného zločinu.

„Je to najmä z dôvodu, že v súčasnosti obchody prebiehajú výlučne medzi už vopred určenými daňovými subjektmi, ktoré sú ovládané vopred určenými osobami so vzájomnou dlhšou dobou poznania, so znalosťou vzájomných pomerov a podobne,“ poznamenal M. Krčmárik.

Najväčšie kauzy s časovým odstupom

Pre políciu je najefektívnejšie, ak závažné trestné činy ako daňové podvody a korupciu vyšetruje online. Pre TREND to potvrdila v nedávnom rozhovore aj česká štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová, v susednej krajine známa ako bojovníčka proti korupcii.

S odstupom času podľa nej pri týchto kauzách klesá pravdepodobnosť, že ich polícia a prokuratúra úspešne uzavrie. Po piatich až desiatich rokoch od spáchania skutku je takmer nereálne nájsť kľúčový dôkaz, aj keď sa to podľa nej občas stáva.

S odstupom času takmer päť rokov rieši NAKA kauzu Ladislava Bašternáka, developera, ktorý postavil luxusný komplex Bonaparte, kde má byt premiér Robert Fico. Čelí podozreniu, že jeho firma BL 202 si v roku 2012 uplatnila neoprávnený nárok na vratku DPH. Polícia tiež roky vyšetruje ďalší prípad s politickým pozadím. Ide o karuselové podvody s DPH v rokoch 2007 až 2011, ich hlavný aktér Milan Chovanec začal svedčiť a postupne odkryl celú sieť, vrátane štátnych úradníkov či politikov Smeru-SD.